Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.10. 2017 21:09
výstraha extrémní nebezpečí

Martin na bílém koni přijede dřív. Hrozí vichřice a sněhové jazyky

Zdroj: TV Nova

S nadcházejícím víkendem přijde do Česka i ochlazení. Teploty přes den klesnou až na sedm stupňů, postupně se bude přidávat sněžení - a to i v nižších polohách. Meteorologové navíc vydali výstrahu před extrémně nebezpečným větrem, který by mohl ohrozit lidské životy.

Nejprve déšť, potom sníh a nakonec i pokles teplot pod bod mrazu. Takové počasí nás čeká v následujícím týdnu. Ochlazení přijde už o víkendu.

 

"Další průnik polárního vzduchu do střední Evropy očekáváme ve druhé polovině příštího týdne - to bude výrazné ochlazení trvalejšího charakteru. V ranních minimech bude teplota klesat i v nížinách na nulu, v horských oblastech očekáváme až -7 °C, nejvyšší odpolední teploty se budou pohybovat kolem 5 °C," uvedla Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress s tím, že Martin na bílém koni nejspíš přijede letos dřív.

 

Na horách se ze sněhu mohou radovat už nyní. Není to ale poprvé, co letos na podzim sněžilo. Sníh do Krkonoš přinesl silný vítr už 6. října. Slabá vrstva pokryla nejvyšší vrchol Sněžky, Výrovku ale i Luční boudu.

 

Také dnes v noci na Sněžce sněžilo. Jak to vypadalo, se můžete podívat na videu:

 

 

O víkendu se musíme připravit na extrémně silný vítr, na neděli dokonce meteorologové vydali výstrahu. "V průběhu noci na neděli a v neděli dopoledne bude postupně zesilovat západní vítr. Nejsilnější vítr předpovídáme v poledních a odpoledních hodinách, kdy bude západní, postupně severozápadní vítr dosahovat rychlostí 11 až 16 m/s s nárazy 25 až 30 m/s, ojediněle až 35 m/s (125 km/h). Na horách očekáváme vítr o rychlosti vichřice s nárazy 35 až 45 m/s (160 km/h). Ve večerních hodinách vítr zeslábne na čerstvý," varují meteorologové.

 

V polohách nad 600 m bude silný vítr doprovázet sněžení, při intenzivních sněhových přeháňkách může dojít ke snížení viditelnosti tvorbě sněhové pokrývky. Na horách se začnou místy vytvářet sněhové jazyky.
 

 

TÝDENNÍ PŘEDPOVĚĎ

 

Pátek

 

Oblačno až zataženo, v noci a ráno od severu postupně déšť. Dopoledne od severozápadu přechod k proměnlivé oblačnosti a na většině území přeháňky, v polohách nad 1200 m i  smíšené. Večer částečné slábnutí srážek. Nejnižší noční  teploty 10 až 6 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 12 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C, na Šumavě ráno kolem 7 °C. V noci a ráno mírný západní až severozápadní vítr 2 až 6 m/s, na severu od vyšších poloh nárazy kolem 15 m/s. Přes den bude severozápadní vítr zesilovat všude na čerstvý 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na severu na horách kolem 25 m/s (90 km/h).

 

Sobota

 

Zataženo až oblačno, zpočátku místy, postupně na většině území déšť nebo přeháňky, v polohách nad 1100 m zpočátku sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C. Čerstvý západní vítr zpočátku 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, postupně 7 až 12 m/s, místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h).

 

Neděle

 

Převážně zataženo, déšť nebo přeháňky, postupně nad 900 m srážky sněhové. Odpoledne od severu přechod k proměnlivé oblačnosti, na většině území přeháňky, nad 600 m později sněhové. Ojediněle bouřky. Nejnižší noční teploty 9 až 5 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, během dne od severu ochlazování. Silný severozápadní až západní vítr 9 až 14 m/s, místy s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h), na horách kolem 35 m/s (125 km/h), bude večer částečně slábnout. Na horách postupně místy tvorba sněhových jazyků.

 

Pondělí

 

Proměnlivá oblačnost, na většině území přeháňky, nad 400 m většinou sněhové. K večeru ubývání srážek i oblačnosti. Nejnižší noční teploty 6 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 9 °C. Čerstvý severozápadní vítr 5 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), bude k večeru slábnout. Na horách místy tvorba sněhových jazyků.

 

Úterý

 

Zpočátku polojasno až oblačno, během dne od severozápadu oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť, zpočátku nad 800 m sněžení. Nejnižší noční teploty +2 až -2 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný západní vítr 2 až 6 m/s.

 

Středa až pátek

 

Oblačno, přechodně až zataženo, občasný déšť nebo přeháňky, později srážky na horách smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 8 až 13 °C.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Zimní móda, co vás uchvátí: Jak oživit kulich a do čeho se zachumlat, abyste vypadali jako hvězdy?

Jak být letos na horách IN? To vám poradí přední český stylista Kája Pavlíček!

lud TN.cz