Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.12. 2017 09:52
vyšší výdělky

Průměrná mzda vzrostla o téměř dva tisíce! Dosáhnete na ni i vy?

Život v Česku
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Průměrná mzda v Česku rostla (ilustrační foto)

Průměrná mzda v Česku se v letošním třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 6,8 procenta na 29 050 korun. Zaměstnanci tak dostávali v hrubém průměrně o 1840 korun víc než před rokem. Reálně po zohlednění růstu spotřebitelských cen měsíční výdělek vzrostl o 4,2 procenta. Údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Růst průměrné mzdy byl nižší, než předpokládali analytici. Většina z nich očekávala zvýšení o víc než sedm procent. Za růstem mezd je podle ekonomů především dobrý vývoj ekonomiky a nedostatek pracovníků, což vytváří tlak na zaměstnavatele. Průměrná mzda v Česku se zvyšuje nepřetržitě od začátku roku 2014.

Anketa

Dosáhnete na průměrnou mzdu 29 050 korun?

Hlasovalo 10725 lidí.

 

Medián, tedy střední hodnota mezd, vzrostl ve třetím čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta na 25.181 korun. U mužů byl 27.486 korun a u žen 22.584 korun. Medián představuje hodnotu mzdy zaměstnance uprostřed hodnot mezd, takže polovina hodnot mezd je nižší než medián a druhá polovina vyšší.

 

Nejvýrazněji, o víc než desetinu stouply ve třetím čtvrtletí mzdy v ubytování, stravování a pohostinství. Průměrné výdělky tam ale zůstaly nejnižší, v průměru pod 17 400 korun. Téměř desetiprocentní byl meziroční růst v oboru zdravotní a sociální péče. Nejpomaleji, zhruba tříprocentním tempem se zvýšily mzdy v peněžnictví a pojišťovnictví a také v informačních a komunikačních činnostech. Průměr se ale v těchto oborech pohybuje kolem 50 tisíc korun.

 

Počet zaměstnanců přepočtený na plné úvazky přesáhl čtyři miliony, zvýšil se proti loňskému třetímu čtvrtletí o dvě procenta na 4,012 milionu. Meziročně tak přibylo téměř 77 tisíc plně zaměstnaných.

 

 

Z hlediska regionů si nejvyšší průměrnou mzdu stále drží Praha, i když nárůst mezd v hlavním městě byl mezi kraji opět nejnižší. V Praze mzda stoupla o 4,8 procenta na 36 312 korun. Nejvýrazněji se zvýšila znovu v Karlovarském kraji, a to o 8,6 procenta. Tamní průměrný výdělek 25 371 korun je ale mezi kraji stejně jako v předchozích obdobích nejnižší. Průměrně pod 26 tisíc korun hrubého dostávají zaměstnanci ještě ve Zlínském kraji. 

mom tn.cz / ČTK