Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.3. 2016 18:03
anketa úprava nemocenské

První tři dny nemoci opět placené? Senát pro, zaměstnavatelé proti

Nemocenská
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
ilustrační foto

Zaměstnavatelé by měli podle Senátu vyplácet nemocenskou i v prvních třech dnech stonání. Měli by za to mít sníženy odvody na nemocenské pojištění. Počítá s tím novela zákoníku práce, kterou dnes horní komora vyslala do schvalovacího procesu. Normu tak nyní posoudí vláda a Sněmovna.

Anketa

Jste pro, aby byly první tři dny nemocenské propláceny, i když toho někteří lidé budou opět zneužívat?

Hlasovalo 4194 lidí.
Novelu připravila ČSSD, která původně chtěla pouze obnovit vyplácení nemocenské v prvních dnech. Kvůli námitkám zaměstnavatelů, ale i vládní KDU-ČSL a hnutí ANO, se rozhodla firmám kompenzovat zvýšené náklady, které by firmám přineslo proplácení náhrady mzdy i v prvních třech dnech pracovní neschopnosti zaměstnance.

 

Návrh počítá s tím, že by firmy svým zaměstnancům proplácely 60 procent mzdy i během prvních dnů nemoci. Sazby pojistného na sociální zabezpečení by se současně měly zaměstnavatelům snížit z 25 procent na 24,8 procenta z vyměřovacího základu, a to právě snížením sazby na nemocenské pojištění z 2,3 procenta na 2,1 procenta.

 

 

Firmy by tak na odvodech státu ušetřily ročně zhruba 2,4 miliardy korun, uvedl za předkladatele místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD). Podle něj je to přijatelné vzhledem k tomu, že "bilance příjmů a výdajů státu na nemocenské pojištění končí od roku 2010 ročně s přebytkem 1,3 až 5,4 miliardy korun, v roce 2014 například 3,77 miliardy korun".

 

Škromach připomenul, že vláda se v koaliční smlouvě zavázala obnovit vyplácení nemocenské v prvních třech dnech nemoci, pokud se na tom tripartita dohodne. K tomu ale zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů zatím nedospěli. Odbory žádají zrušení třídenní karenční doby. Zaměstnavatelé jsou naopak proti. Podle průzkumu Hospodářské komory jsou proti tři čtvrtiny zaměstnavatelů. Obnovení placení dávek na začátku nemoci navrhla také KSČM ve Sněmovně.

 

 

Kritici poukazují na to, že se obnovením nemocenské v prvních dnech zvýší její zneužívání například k prodlužování dovolené. Zastánci zase argumentovali tím, že lidé si na léčení berou dovolenou nebo nemoci přecházejí, aby zaměstnání neztratili.

 

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny, a to 60 procent průměrného denního výdělku, od 15. dne se dávky poskytují z nemocenského pojištění.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

ZRANĚNÍ??? Co to má Emma Drobná s rukama? Tohle nevypadá hezky...

DOJEMNÝ PŘÍBĚH: Chlapec umíral na rakovinu. Před smrtí napsal dopis, který vás rozpláče

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.3. | 18:49 viam
22
Je hrozné, že o takové věci rozhodují lidé, kteří mají nemocenskou v prvních ...
16.3. | 19:15 asfre
-30
A socky zase začnou simulovat.......................
17.3. | 08:48 asfre
-2
Náhlasit nevhodný komentář
23:42 Rudolf Kozák - asi se budeš divit, vadí mi to
17.3. | 07:38 Jinotaje Tajné
7
Náhlasit nevhodný komentář
jjjoo platit nemocenskou a pořádně ..... jen at si odpočinou a regenerují a neprskají bacily na ostatní ....
17.3. | 05:57 nirwana
7
Náhlasit nevhodný komentář
05:35/ 05:39 lenka nováková - Auuuuu, ceskemu, "demokratickemu" hospodarstvi - statu "odborniku"! Trefila jste do morku kosti! Pozor, aby vas nekdo zitra neprejel ...
17.3. | 05:39 lenka nováková
17
Náhlasit nevhodný komentář
Vždyť i proti kasám řvou jen ti, co okrádají, protože ti slušní už ji mají. Stát je totálně rozkraden a pořád kradou víc a vic, tak proč neplatit zaměstnancům i první dny PN, vždyť bez zaměstnanců by plno podniků zkrachovalo, tak ať aspoň něco udělají pro lidi dobrého.
17.3. | 05:35 lenka nováková
14
Náhlasit nevhodný komentář
Nevím proč podnikatelé řvou.Většina z nich okrádá na daních ,co to jde,zaměstnancům píši min.mzdy a zbytek bokem do ruky,pokud vůbec a ještě si z toho o co, je okradou udělají odvody,aby je měli zaplacené 2× a jiné. Stát nefunguje, tak jak má, kdyby ano, nebyl by tady takový bordel.
16.3. | 21:56 asfre
-13
Náhlasit nevhodný komentář
20:34 lopata krocan - pleteš si pojmy a dojmy. Zdravotní pojištění slouží pro úhradu lékařských výkonů. Nemocenská se platí z nemocenského pojištění a vyplácí to ČSSZ a nikoliv zdravotní pojišťovny. Takže nemíchej hrušky a jablka. Ale jinak jsi typický křupan, který chce vše nejlépe zadarmo.
16.3. | 21:54 Vojta Také
6
Náhlasit nevhodný komentář
A zneužívat dovolenou na nemoc nikomu nevadi ? Navíc se nemocenská platí z NP až od 15. dne, což je taky bordel.
16.3. | 21:26 rexrothak
-8
Náhlasit nevhodný komentář
Na dnešek dostal noční pěknej cenzorskej sráč.
16.3. | 21:20 paveljupaul
-4
Náhlasit nevhodný komentář
http://infokuryr.cz/news.php
16.3. | 21:19 paveljupaul
2
Náhlasit nevhodný komentář
Dopadneme jako na slovači,každý si bude žvanit co chce. http://infokuryr.cz/news.php