Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 12. 2017
smutný osud

Psí hrdiny z Afghánistánu chtějí utratit. Zachránili ale tisíce životů

Psí veteráni z Afghánistánu
Zdroj: facebook, Warrior Dog Foundation

Trénovaní belgičtí ovčáci pomáhají vojákům hledat v Afghánistánu výbušniny. Mezi psí hrdiny, kteří zachraňují životy, patřili i Dazz a Kevin. Nyní jsou ale ve výslužbě a mají být utraceni, údajně totiž není možné je dát k adopci.

Devítiletí belgičtí ovčáci Dazz a Kevin několik let sloužili vojákům. Před čtyřmi lety se ale vrátili do Velké Británie, kde je měli v armádním výcvikovém centru zvířat zbavit armádních návyků.

 

Vedení centra ale označilo psy za nebezpečné a neschopné žít u nových majitelů. Mají je společně s policejním psem Driverem utratit. S tím ale nesouhlasí ostatní zaměstnanci centra. Podle vojáků dokázali během své aktivní činnosti zachránit až tisíce životů.

 

Zaměstnanci centra nabídli, že se zvířecích válečných veteránů ujmou. Vedení ale jejich nabídku odmítlo a psy plánují uspat už tento týden. "Je to obrovsky kruté ke zvířatům, která se nám tak odevzdala," řekl médiím jeden ze psovodů, kteří v centru pracují. Žádný protokol, který utracení zvířete přikazuje, neexistuje. "Prostě rozhodnutí velícího důstojník," dodal pod zárukou anonymity psovod.

 

 

"Vždy se snažíme armádním psům najít vhodný domov, kde stráví stáří. V některých případech to ale bohužel možné prostě není," vysvětlil mluvčí ministerstva. Zaměstnanci armádního centra ale nejsou jediní, komu není osud zvířat lhostejný. Petici na záchranu psů podepsalo už deset tisíc lidí.

 

Petice popisuje, kolik životů zvířata zachránila. "Jsme povinni využít sebemenší šance najít jim nový domov, a ne je zabíjet," řekl válečný veterán McNab. Vojáci budou řešit situaci u ministra obrany Gavina Williamsona, kde si chtějí utrácení psích hrdinů ve výslužbě stěžovat.
 

ham TN.cz
Reklama