Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 12. 2017
Vědecká studie

Vědci spočítali, jestli jsou chytřejší psi, nebo kočky! Tady je výsledek

Pes a kočka
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační snímek

Na věčnou otázku rozdělující milovníky psů a koček, který z těchto dvou zvířecích druhů je chytřejší, hledá lidstvo odpověď už dlouho. A výzkumnící z univerzity v americkém Tennessee tvrdí, že odvěký spor rozsekli.

A výsledek? Podle týmu expertů z Vanderbilt University v Nashvillu mají víc za ušima (a mezi ušima) psi. A to s velkým náskokem. Vědci totiž změřili, kolik mají psi a kočky neuronů.


Přitom se zaměřili na neurony v mozkové kůře, tedy v oblasti, kde "bydlí" myšlení, plánování a další druhy komplexních úkonů, píše britský Daily Mail.


A čísla mluví hodně jasně - zatímco kočky mají 250 milionů neuronů, psi přibližně 530 milionů, což je více než dvojnásobek. Pro srovnání - člověk má v mozkové kůře asi 16 miliard "chytrých" neuronů.

 

"Věřím, že celkové množství neuronů ve zvířecím mozku, zvláště těch v kůře mozkové, určuje hloubku jejich vnitřního prožívání. A také schopnost předvídat, co se kolem nich stane s využitím předchozích zkušeností," vysvětluje vedoucí výzkumného týmu Herculano Houzel.

 

 

Vědci přitom nezkoumali jen psy a kočky, ale i další masožravé druhy. A zjistili, že větší mozek rozhodně neznamená více neuronů a větší inteligenci. 

 

Například mozek medvěda hnědého je sice třikrát větší než mozek zlatého retrívra, přesto má pes víc neuronů než chundelatý predátor.

 

 

Pokud se velikost mozku porovná s hustotou neuronové sítě, vychází jako jako jedno z nejchytřejších zvířat mýval. Ten má mozek velký jako kočka, ale neurony v přibližně stejné hustotě jako pes.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ROZTOMILÁ GALERIE: Proč je pes nejoblíbenější zvíře? Tyto fotky vám dají odpověď!
Kočičí terapie: Neuvěříte, co vše pomohou vyléčit

pez TN.cz