Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.2. 2017 20:47
Nebezpečí v zoo

Ptačí chřipka udeřila v zoo! Zemřel vzácný pelikán

Zdroj: TV Nova

V liberecké zoo uhynula na ptačí chřipku samice pelikána skvrnozobého. Jde o kriticky ohrožený druh, proto zbývající tři samice chovu nebudou utraceny.

Smutná zpráva přišla ze zoologické zahrady v Liberci. Na ptačí chřipku tam uhynul jeden ze vzácných pelikánů. "Jsou geneticky cenné," řekla mluvčí zoo Barbara Tesařová. V liberecké zoo jde o druhý výskyt ptačí chřipky, před týdnem uhynula labuť. Další čtyři labutě a čtyři husy musely být utraceny.

Reklama

 

Labutě byly původně s pelikány v jedné karanténě mimo areál zoologické zahrady. "De facto nastala situace, která se připouštěla. Tedy, že další úhyny budou následovat," řekl dnes ČTK krajský ředitel veterinární správy Roman Šebesta. Pelikán uhynul na stejný virus jako labuť, tedy subtyp H5N5, který byl před časem zachycen v Německu. V Česku se objevil jen u uhynulých ptáků v liberecké zoo.

 

Podle Šebesty nebude zatím nutno přijímat nová opatření. "Všechna nutná se přijala už po úhynu labutě," dodal Šebesta. Jako u ostatních ohnisek je okolo zoo stanoveno tříkilometrové ochranné a desetikilometrové dozorové pásmo. Situaci budou veterináři v následujících dnech sledovat.
 

 

S chovem pelikánů skvrnozobých začala liberecká zoo teprve v roce 2014. Zatím měla jen samice. Zbývající tři budou pod mimořádným dohledem do pátku 24. února.

 

 

"Zatím se u nich žádné příznaky nevyskytují ani neprojevují. Normálně přijímají potravu. Pokud by tomu tak nebylo, byla by to první známka nemoci," dodala Tesařová.
 

ČTK, vrl TN.cz
Reklama