Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.9. 2015 19:22
ptali jste se

Vaše téma: Syřan Chalid Bitar a Alexandr Vondra o uprchlících

Zdroj: TN.cz

Hosty pořadu Vaše téma byli Chalid Bitar, Syřan žijící v Česku a bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra. Moderátorka Michaela Šmídová se jich ptala na současnou migrační krizi v Evropě. A ptali jste se i Vy! Jaké jsou jejich názory a návrhy řešení?

Chalid Bitar vyrůstal ve smíšeném manželství Syřana a Češky v Sýrii, protože otec musel narukovat do armády a úřady mu zabavily pas. Po studiích se začal angažovat v syrské opozici a nyní v Česku pomáhá syrské komunitě. 

 

Alexandr Vondra byl před listopadem 1989 mluvčím Charty 77. Po listopadu vstoupil do politiky a byl ministrem zahraničí a poté ministrem obrany. Z politiky odešel v roce 2012.

 

Střetli se se svými pohledy na současnou migrační krizi v Evropě. Ne vždy se při tom shodli. "Pokud máme uchovat společnou Evropu, pak máme jen nějakou absorpční schopnost. Jestli se všichni rozhodnou odjet sem, tak ten evropský ráj rychle skončí," prohlásil nesmlouvavě Vondra. A zároveň dodal, že "na přijetí statisíců uprchlíků není česká společnost připravena".


 

Naproti tomu byl Chalid Bitar přesvědčený, že spolupracující Evropa je schopna současné počty uprchlíků zvládnout. "Evropy přijímá dva miliony lidí ročně. Nemyslím si, že je to teď takový počet uprchlíků, který by nemohla Evropa zvládnout. Jde o to, aby ostatní státy spolupracovaly," domnívá se Syřan.

 

Chalid Bitar také vysvětlil, že válka v Sýrii už trvá čtyři roky a lidé ztrácejí naději, že se někdy vůbec vrátí domů. Proto hledají dobrou budoucnost pro sebe a své děti, kterou v utečeneckých táborech nemohou mít: "Do Evropy chtějí lidé kvůli ekonomické bezpečnosti, vzdělání, lidským právům."

 

S Alexandrem Vondrou se oba naopak shodli na tom, že problém je třeba řešit v Sýrii. "Čtyři roky voláme po tom, aby se zastavilo Asadovo bombardování civilistů. To by měly velmoci vyřešit a lidé nebudou utíkat. Islámský stát je jen symptom, příčinou války je Bašár Asad," domnívá se Chalid Bitar. "Souhlasím. Pokud by měl západ vůli zasáhnout, bylo by to řešením problému," přitakal Vondra.

 

Alexandr Vondra k tomu dodal, že by uprchlíky zastavoval už třeba v Řecku a Turecku a tam by s nimi úřady vyřizovaly případné přijímací řízení. "Je třeba jasně říct, že tady nebudeme všechny přijímat a budeme to posuzovat přísně individuálně," tvrdí Alexandr Vondra.

TN.cz