Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.9. 2015 19:22
ptali jste se

Vaše téma: Syřan Chalid Bitar a Alexandr Vondra o uprchlících

Zdroj: TN.cz

Hosty pořadu Vaše téma byli Chalid Bitar, Syřan žijící v Česku a bývalý ministr obrany a zahraničí Alexandr Vondra. Moderátorka Michaela Šmídová se jich ptala na současnou migrační krizi v Evropě. A ptali jste se i Vy! Jaké jsou jejich názory a návrhy řešení?

Chalid Bitar vyrůstal ve smíšeném manželství Syřana a Češky v Sýrii, protože otec musel narukovat do armády a úřady mu zabavily pas. Po studiích se začal angažovat v syrské opozici a nyní v Česku pomáhá syrské komunitě. 

 

Alexandr Vondra byl před listopadem 1989 mluvčím Charty 77. Po listopadu vstoupil do politiky a byl ministrem zahraničí a poté ministrem obrany. Z politiky odešel v roce 2012.

 

Střetli se se svými pohledy na současnou migrační krizi v Evropě. Ne vždy se při tom shodli. "Pokud máme uchovat společnou Evropu, pak máme jen nějakou absorpční schopnost. Jestli se všichni rozhodnou odjet sem, tak ten evropský ráj rychle skončí," prohlásil nesmlouvavě Vondra. A zároveň dodal, že "na přijetí statisíců uprchlíků není česká společnost připravena".


 

Naproti tomu byl Chalid Bitar přesvědčený, že spolupracující Evropa je schopna současné počty uprchlíků zvládnout. "Evropy přijímá dva miliony lidí ročně. Nemyslím si, že je to teď takový počet uprchlíků, který by nemohla Evropa zvládnout. Jde o to, aby ostatní státy spolupracovaly," domnívá se Syřan.

 

Chalid Bitar také vysvětlil, že válka v Sýrii už trvá čtyři roky a lidé ztrácejí naději, že se někdy vůbec vrátí domů. Proto hledají dobrou budoucnost pro sebe a své děti, kterou v utečeneckých táborech nemohou mít: "Do Evropy chtějí lidé kvůli ekonomické bezpečnosti, vzdělání, lidským právům."

 

S Alexandrem Vondrou se oba naopak shodli na tom, že problém je třeba řešit v Sýrii. "Čtyři roky voláme po tom, aby se zastavilo Asadovo bombardování civilistů. To by měly velmoci vyřešit a lidé nebudou utíkat. Islámský stát je jen symptom, příčinou války je Bašár Asad," domnívá se Chalid Bitar. "Souhlasím. Pokud by měl západ vůli zasáhnout, bylo by to řešením problému," přitakal Vondra.

 

Alexandr Vondra k tomu dodal, že by uprchlíky zastavoval už třeba v Řecku a Turecku a tam by s nimi úřady vyřizovaly případné přijímací řízení. "Je třeba jasně říct, že tady nebudeme všechny přijímat a budeme to posuzovat přísně individuálně," tvrdí Alexandr Vondra.

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.9. | 15:30 Rudolf Kozák
23
Odkud tu "podvýživu" a prasečí hlavu na té fotce v těch brýlích ...
28.10. | 15:57 overal
6
V islámské zemi nikdy demokracie nefungovala nefunguje a z principu fungovat ...
28.10. | 15:57 overal
6
Náhlasit nevhodný komentář
V islámské zemi nikdy demokracie nefungovala nefunguje a z principu fungovat nemůže!! Tam vládne pouze středověk, nebo náboženští fanatici, nebo diktátor! Nejlepší zřízení pro většinu lidí, je pokrokový diktátor! Ten potlačí náboženské fanatiky a řídí zemi k pokroku, jako třeba plukovník Kadáfí!!
28.10. | 15:53 overal
8
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby syrští disidenti za peníze a se zbraněmi USA nerozvraceli Sýrii, tak by nikdy žádný Islámský stát nevznikl, protože by ta Asad udělal pořádek!!!
28.10. | 15:39 overal
8
Náhlasit nevhodný komentář
To si pěkně čvachtali, náš disident-parazit, brouk pytlík, vepřová halava, promopro, řiťolezec USA a syrský disident-parazit, řiťolezec USA. To je parádní propagandička!
18.9. | 07:21 Rudolf Kozák
8
Náhlasit nevhodný komentář
"klestl alias rozrytá držka" Že se zrovna ty podhaze zločinců typu Vondry a jemu podobných zastáváš, není nic překvapivého, protože si stejný septikový odpad a ksindl jako oni.
17.9. | 23:19 lala lala
8
Náhlasit nevhodný komentář
vsichni slimaci jen lzou.maji to i v koranu.nejdou sem kvuli pomoci atd copak by muslim zadal o pomoc krestany ateisty atd.to by bylo proti jejich viře ale jen lžou aby se sem dostali a postupne to tu ovladli.je to velice promyslena invaze nic jineho.a debilni unie s jejich humanitou na to skočila.
17.9. | 20:25 Dusan Janik
11
Náhlasit nevhodný komentář
Clovek ma pochopeni pro lidi co nutne prchaji pred valkou.Proc kdyz utikaji pred valkou se neuchyli do poklidnejsich krajin blize Syrii se stejnym nabozenstvim a mentalitou?Proc se vsichni zenou do krestanske evropy(ci nejlepe bohateho Nemecka)?Dlouha cesta do evropy je nebezpecna a nakrmi prevadece
17.9. | 19:50 Radek Šmíd
16
Náhlasit nevhodný komentář
Ne Mohamed byl obycejnej KOZOMRD a vrahoun!!!! A nedivim se,ze tahle banda co sem tahne,ze vyznava takovyhle hovado..NECHCI MIT V NASI CESKY KOTLINE TYHLE LIDI?,KTERY SE 5×denne svijej na koberci..
17.9. | 19:17 ornelaa
15
Náhlasit nevhodný komentář
Politická špička EU buď je dobře zaplacená nebo podcenila co se žene na EVROPU
17.9. | 18:40 petalinos
13
Náhlasit nevhodný komentář
No a za ty kecy ma vydělano na vánoce na odměnách
17.9. | 18:00 josefvyskoc
11
Náhlasit nevhodný komentář
pane jo,k sasovi promluvila karma...zapustil deku,hubne,radikalne meni nazory...tak hlavne aby nebylo uz pozde a dotahl to do konce...treba pomuze rozkryt kdo a kolik si v kauze promopro liznul...