Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 3.10. 2016 15:35
změny a zpřísnění

POZOR! Konec 100% hypoték! Půjčky na bydlení se mění

Úvěr. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Hypotéka. Ilustrační foto

Od začátku říjná platí doporučení České národní banky, které zpřísňuje poskytování hypoték. Klienti nově mohou krýt hypotékou maximálně 95 % z ceny nemovitosti. Důvodem je obava o to, aby klienti zvládali plnit své závazky.

ČNB požaduje, aby klienti od začátku října mohli krýt hypotéku maximálně 95% ceny nemovitosti. V praxi to znamená, že k tomu, aby si člověk mohl vzít hypotéku na byt v hodnotě dvou milionů, bude muset našetřit 100 tisíc (5%) a banka mu poskytne zbylých 1 900 000 (95%).

 

Doporučený limit se v dubnu následující rok znovu sníží a to na 90%. I když ČNB zatím nevnímá, že by se trh s nemovitostmi dostával do problémů, ve zprávě dodává: "V případě, že by domácí trh nemovitostí v dalším období vykazoval rostoucí známky přehřívání, ČNB by podmínky dále zpřísnila a případně by využila další nástroje dané legislativou."

 

 

Jedná se o doporučení, ČNB poskytování 100% hypoték zakázat nemůže, nicméně může bankám, které by se doporučením neřídily, navýšit rezervy, díky tomu by se hypotéky s vyšším LTV (loan-to-value) bankám prodražily.

 

Pro mladé rodiny nebo lidi s nižšími příjmy se tak vlastní bydlení stane těžko dostupným. ČNB se ale brání, že se snaží klienty chránit. V případě propadu cen nemovitostí by se totiž dostali do potíží se splácením a ani prodej nemovitosti by jim nemusel stačit na umoření dluhu.

 

 

Mohlo by se zdát, že jde pokrýt 5% ručení nezajištěným úvěrem, proti takovému jednání ale ČNB varuje. "Instituce by neměly obcházet omezení hodnoty ukazatele LTV souběžným poskytováním nezajištěných spotřebitelských úvěrů souvisejících s danou rezidenční nemovitostí nad rámec retailových úvěrů zajištěných rezidenční nemovitostí," uvádí se ve věstníku ČNB.
 

klma TN.cz
Reklama