Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 2. 2018
neobvyklý případ

Půlroční dítě stále nemá jméno. Rodiče ho mohou řešit i roky!

Zdroj: TV Markíza

Biologičtí rodiče na Slovensku řeší velmi neobvyklou situaci. Jejích dcera stále nemá jméno, ani pět měsíců po porodu. V době narození byla totiž matka ještě provdaná za někoho jiného a nemůže dítě pojmenovat bez spolupráce exmanžela.

Pětiměsíční holčička ze Slovenska je zdravá, milovaná a přesto chodí její rodiče se svěšenou hlavou. Své dítě nemohou dát pokřtít, ani s ním vycestovat za prarodiči, kteří žijí v zahraničí. Souhrou nešťastných okolností nemá jejich dcera ani po pěti měsících jméno. A tak nemůže mít ani pas, křestní list, ani nemůže jít do jeslí. Bez dceřiného jména je celá rodina ve složité situaci. I případu informovala TV Markíza.

 

Matka holčičky Miriam Bezáková se svým nyní už exmanželem nežije od roku 2012. Oba si postupně našli nové partnery. Zůstala jim společná dcera. Jejich rozvod se ale táhnul tak dlouho, že Miriam dítě, které má s novým partnerem, porodila ještě v manželství. A tak vznikl velký problém.


Exmanžel totiž žije ve Velké Británii a tvrdí, že chce hlavně zapřít otcovství, protože jinak prý bude muset platit na dítě, které není jeho. Požádal o popření otcovství, ale soud ještě ani nezačal. Matka chce co nejrychleji určit jméno pro dceru, ale bez jeho podpisu je to komplikované.

 

Bez podpisu bývalého, který sice není biologickým otcem dítěte, ale oficiálně jím je - holčičce jméno v matrice nezapíší. Tam, kde mají děti napsáno nappříklad Katka a Zuzka, svítí malé Slovence slovo "neurčeno". Slovenský zákon totiž neumožní určit jméno pouze její matce, i když bývalý manžel není otcem dítěte.

 

 

Biologičtí rodiče poslali návrh na určení jména k soudu. Ale ani po čtyřech měsících nemají výsledek a jednání se může táhnout i roky. Právní zástupce exmanžela navíc zažádal o odročení jednání. Celou situaci by přitom vyřešilo, kdyby muž podepsal čestné prohlášení, že není otcem dítěte. Ten ale údajně nespolupracuje, bývalí partneři spolu nevycházejí.

 

Je možné, že pokud se exmanžel k dalšímu soudu nedostaví, rozhodne soudce i bez jeho přítomnosti. I když by ale soud jméno určil, rodina stále nebude mít vyhráno. Soud ještě musí rozhodnout o zapření otcovství.

 

Postup v Česku je podobný: "Pokud se dítě narodí za trvání manželství, nelze sepsat souhlasné prohlášení s biologickým otcem, má se dle zákona za to, že otcem dítěte je manžel matky," stojí na stránkách matriky.

ham TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama