Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.1. 2015 06:56
Noční telefonát

Putin volal Merkelové a Hollandovi. Chce dialog o Ukrajině!

Angela Merkelová a Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Ruský prezident Vladimir Putin jednal v pondělí večer telefonicky o ukrajinské krizi s Angelou Merkelovou a Françoisem Hollandem. Žádá po nich dialog.

Podle sdělení Kremlu v besedě s německou kancléřkou a francouzským prezidentem Putin obvinil ukrajinské vedení z pokusů o silové řešení a prohlásil, že politický dialog vedoucí k urovnání krize je nyní "extrémně důležitý".

 

Příčinou všech nynější potíží na jihovýchodě Ukrajiny je podle ruského vůdce "kurz Kyjeva na silové ovládnutí Donbasu". Putin v rozhovoru připomněl, že už 15. ledna odeslal ukrajinskému prezidentovi Petru Porošenkovi písemný návrh na okamžité stažení těžké výzbroje z linie donbaské fronty. Takový krok by podle Moskvy znemožnil ostřelování obytných čtvrtí východoukrajinských měst a zabránil by obětem mezi civilisty.

 

"Formální odpověď" na dopis přišla do Moskvy až dnes, citovala Putina tisková služba Kremlu, aniž uvedla cokoli bližšího z obsahu ukrajinské odpovědi. Ukrajinská strana na Putinův dopis už dříve reagovala poukazem na zářijové minské dohody, které samy o sobě návrh na stažení těžké výzbroje do vzdálenosti 15 kilometrů od fronty obsahovaly. Moskva podle Kyjeva nemusí navrhovat nový scénář stažení, stačí, když se postará o plnění minských dohod, vzkázala do Ruska ukrajinská diplomacie.

 

 

Putin v telefonickém rozhovoru s Merkelovou a Hollandem poukázal na "extrémní důležitost" navázání politického dialogu mezi kyjevskými úřady a "představiteli Doněcka a Luhanska". Jedině tak lze podle Putina nalézt řešení ukrajinské krize a zastavit krveprolití. Separatisté, které podle Kyjeva i Západu Rusko intenzivně podporuje a vyzbrojuje, vidí řešení konfrontace jinde. Jejich vůdce Alexandr Zacharčenko dnes prohlásil, že hlavním cílem vzbouřenců je nyní "spojení armád doněcké a luhanské lidové republiky". Proto povstalci usilují o obsazení města Debalceve, které leží na strategickém silničním a železničním koridoru mezi Doněckem a Luhanskem. 

 

Až operace "narovnání frontové linie" skončí, budou pluky obou lidových republik bojovat proti ukrajinské armádě společně, řekl Zacharčenko.
 

pet tn.cz / ČTK
Reklama