Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2017 21:13
Drama v Mali

Radikálové zaútočili na letovisko, zneškodnili je i čeští vojáci

Zdroj: TV Nova

Malijské jednotky zabily čtyři radikály, kteří v neděli přepadli turistické středisko poblíž metropole Bamaka. Pět dalších podezřelých bylo v této souvislosti zadrženo.

Zachránit se podařilo asi 36 zákazníků či pracovníků hotelu, uvedla dnes s odvoláním na malijského ministra bezpečnosti agentura AFP. Do boje s teroristy a do evakuace se podle generálního štábu české armády zapojili i čeští vojáci, kteří působí v Mali.


Okolnosti zadržení malijský ministr neupřesnil a nesdělil ani, zda se některým útočníkům podařilo uprchnout. Mezi zachráněnými je podle něj asi 15 Francouzů a zhruba stejný počet Malijců.


Čeští vojáci se podíleli na bojích proti teroristům i na evakuaci a záchraně lidí, řekl ČTK mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Na místo byly podle něj vyslány dva týmy rychlé reakce složené z české jednotky, která v Mali působí. Její členové pak mimo jiné poskytovali první pomoc raněným a doprovod sanitkám.


Ozbrojenci v neděli večer přepadli letovisko Kangaba a podle aktualizovaných informací malijských úřadů zabili pět lidí. O život podle ministerstva bezpečnosti přišel klient francouzsko-gabonského původu, člověk s čínským občanstvím, Portugalec, Malijka a také malijský voják.Šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová dnes v Lucembursku uvedla, že Portugalec a Malijka pracovali pro misi EU, která pomáhá s výcvikem bezpečnostních sil v zemi.


Francouzský prezident Emmanuel Macron v telefonickém rozhovoru se svým malijským protějškem vyjádřil této severoafrické zemi plnou podporu, uvedla agentura Reuters.


K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Malijský ministr obrany jej připsal blíže neupřesněným radikálům a řekl také, že zvláštní síly v neděli osvobodily dvacítku rukojmích. Na místě zasahovali i francouzští vojáci a příslušníci oddílů OSN z mise MINUSMA. Ze snímků zveřejněných na twitteru bylo vidět, jak z objektu stoupal dým.

tn.cz / ČTK