Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.10. 2017 13:21
volby u sousedů

Rakouské volby vyhráli lidovci, pravicoví Svobodní jsou zatím druzí

Zdroj: TV Nova

V předčasných parlamentních volbách v Rakousku dnes zvítězila Rakouská lidová strana (ÖVP) dosavadního ministra zahraničí Sebastiana Kurze. Podle odhadů získala kolem 31 procent hlasů. Druhé místo patří s více než 27 procenty Svobodným.

Podle odhadu agentury SORA se druhou nejsilnější stranou v Národní radě měli stát sociální demokraté (SPÖ) kancléře Christiana Kerna a krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) měla skončí až třetí. Nutno podotknout, že rozdíl mezi druhým a třetím místem balancoval podle prognózy na hraně desetiny jednoho procentního bodu.

 

Podle aktuálních odhadů agentury SORA zhruba dvě hodiny po uzavření volebních místností volby vyhráli lidovci s 31,4 procenta hlasů. Druhé místo kupodivu navzdory prognóze získala Svobodná strana Rakouska, kterou podle předběžných výsledků volilo 27,4 procent voličů. Třetí skončila Sociálně demokratická strana Rakouska (SPÖ), které dalo hlas 26,7 procenta voličů. Po započtení korespondenčních hlasů se však výsledky mohou nepatrně změnit a není vyloučeno, že strany na druhém a třetím místě si své pozice prohodí.

 

Hranici čtyř procent hlasů potřebných pro vstup do parlamentu překročili podle SORA ještě liberálové z NEOS a Kandidátka Petera Pilze. Poslanci strany Zelených podle odhadu v parlamentu po volbách neusednou.

 

 

Mírně odlišné odhady přinesla agentura ARGE. Vítězem voleb se i podle ní sice stali lidovci s 31,4 procenta, rozdíl mezi druhým a třetím místem ale není tak výrazný jako u odhadů agentury SORA. Sociální demokraté podle ARGE získali 26,6 procenta a FPÖ 26,5 procenta hlasů. Do parlamentu by se podle odhadu agentury dostali také NEOS, na rozdíl od odhadů SORA by čtyřprocentní hranici nutnou pro vstup do Národní rady nepřekročili ale ani Zelení, ani Kandidátka Petera Pilze. V zákonodárném sboru by tak usedly jen čtyři strany.

 

Předběžný konečný výsledek bez započítání korespondenčních hlasů by rakouské ministerstvo vnitra mohlo oznámit už kolem 19:30.

 

Vítězství lidovců jednatřicetiletého Kurze, který by se mohl stát nejmladším šéfem vlády v Evropě, se očekávalo.

 

Pokud se potvrdí, že Sociálnědemokratická strana kancléře Kerna skončila druhá, bylo by to překvapení. Předvolební průzkumy v posledních dnech totiž předpovídaly, že mají Svobodní druhou příčku téměř jistou. Pokud by sociální demokraté skončili až třetí, bylo by to poprvé v poválečných dějinách Rakouska.

 

Kancléř Kern už předem ohlašoval, že jeho sociální demokraté odejdou do opozice, pokud neobhájí prvenství. Po deseti letech by tak vládu velké koalice mohla opět nahradit pravicová koalice lidovců a Svobodné strany Heinze-Christiana Stracheho.

 

Přibližně 6,4 milionu oprávněných voličů z celkových 8,8 milionu obyvatel této alpské republiky dnes mohlo vybírat z 16 politických subjektů, z nichž deset usilovalo o hlasy občanů celostátně. Rakušané volí parlament na pět let. Letos ale do Národní rady volili předčasně už po čtyřech letech kvůli faktickému rozpadu velké koalice SPÖ-ÖVP.

 

O rakouské volby je nebývalý zájem. Akreditovalo se na ně zhruba 900 zástupců médií z celého světa. Zahraniční média ve zpravodajství z Rakouska zdůrazňují hlavně mládí pravděpodobného příštího kancléře a také očekávaný politický posun Rakouska směrem doprava. Všímali si i zesílení populistických prvků v předvolební kampani. Podobné tendence sledují v celém regionu střední Evropy včetně České republiky, kde se parlamentní volby uskuteční za necelý týden.

ČTK
Obchodní sdělení

Poradna čtenářům

Reklama