Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 7. 2016
Vyrazte do Rakouska

Rakouský Semmering: Zábava na kole, kárách i koloběžkách

Zdroj: Snow.cz/TN.cz

Rakouský Semmering máte zejména z jižní Moravy skoro za dveřmi, takže není divu, že tu češtinu nebo slovenštinu slyšíte téměř na každém rohu. Bikepark tu nabídne jak tratě na kola, tak i na horské káry nebo koloběžky. Jak s kárami, tak s koloběžkami nejedete po žádném nudném asfaltu, ale užijete si na nich do syta adrenalin v lesních klopených zatáčkách nebo v "dřevěném tobogánu".

V Semmeringu jsme netradičně nezačali na kole, ale na horských kárách, které se tu nezvykle zapůjčují u horní, tedy výstupní stanice lanovky. Pro káry je tu připravená trať Family Line, která je shodná pro bajky i pro koloběžky, takže nejde o nějaký sjezd po rovné asfaltce, ale pěkně v terénu, respektive v klopených zatáčkách a i dřevěným tobogánem. Káry jsou ale vybavené dobrými brzdami, takže když to chcete vzít pomalu na pohodu, není problém. V rychlosti se ale jedná o pěknou dávku adrenalinu!To stejné můžeme říct i o koloběžkách, které tu najdete pod názvem "Monsterroller“ a rovněž si je půjčíte u horní stanice lanovky. Koloběžky jsou snad i možná v některých místech rychlejší než káry, ale zase na druhou stranu na nich není taková stabilita jako na kárách. Proti gustu ale žádný dišputát a my tu viděli drandit lidi všech věkových kategorií jak na kárách, tak koloběžkách. Zapůjčení koloběžky na celý den stojí 10 eur, na půl dne 8 eur.Po vyřádění se na kárách a koloběžkách jsme usedli na naše dvoukolé stroje a vydali se nejprve na zmíněnou Family Line. Tahle trať je tak jednoduchá, že ji dá i vaše babička! Hned ze začátku natrefíte na pár malých skoků, takže můžete trénovat techniku, nicméně samozřejmě se skokům dá obloukem vyhnout, pokud zrovna netoužíte odlepovat kola od země. Trať má skoro tři kilometry a rovněž se tu projedete v dřevěném tobogánu a v lesních klopených zatáčkách.Další trať, která byla v pohodě zvládnutelná i na běžném „celopéru“ byla trať Sweet & Sexy v mapce značená jako 2c se střední obtížností. V její horní části se párkrát zatočíte na klopených zatáčkách a pak už hurá do lesa, kde je jízda plynulá a rychlá zároveň. Pokud si chcete dát nějaký ten skok, není problém. Pokud nechcete, je tu vždy lehčí varianta, která vede pohodově okolo překážek.V Semmeringu najdete i další tratě střední obtížnosti a stejně tak na nich je řada menších či větších skoků, ale také tady je můžete objet, pokud si netroufáte. Ti, co už nějaký ten skok mají za sebou, ať v Semmeringu směle skáčou, protože dopady skoků jsou tu udělané opravdu pěkně a dopadáte na hladkou zem, nikoli do žádných kamenů nebo kořenů.

 

128

GALERIE: Bikepark Semmering

Zdroj: Snow.cz/TN.cz

Bikepark Semmering - 1

Hodnocení:Semmering je přívětivý i pro úplné začátečníky a pro ně si připravil u dolní stanice lanovky cvičný park s příjemnými klopenkami a vlnami. V parku najdete i tři skoky různých velikostí, přičemž ten nejmenší zvládnou i úplní začátečníci (víme, o čem mluvíme, zvládnul ho i náš kameraman s batohem.

 

 

V každém případě jsou tratě v Semmeringu kromě černé trati poměrně jednoduché a celkově pohodově jezdivé. Klidně bych ho doporučila i těm, kteří s bajkováním tohoto druhu teprve koketují. A ten, kdo nekoketuje, může alespoň obdivovat krásná rakouská panoramata!Jestliže se chcete na kole dostat ještě dál, než v rámci samotného bikeparku, vydejte se od výstupu lanovky směrem k vyhlídkové věži a odtud doleva po lesním trailu, který už vás navede na štěrkovou cestu. Ta vede rovnou na dva vrcholy a my si vybrali ten vyšší, tedy na Sonnwendstein (1 523 m), který sliboval vyhlídku po okolí. Na kopec jedete z výstupu lanovky okolo 30-40 minut pohodovým tempem a díky cedulím se nemůžete ztratit. Posledních pár metrů sice musíte sice kolo vést, ale výhled stojí určitě za to – vidíte odsud jak dále do Alp, tak do nížiny směrem k Vídni. Zpátky do Semmeringu už je to odsud jenom z kopce.Jestliže se vám za výhledem nechce šlapat, užijete si jeden přímo u výstupu kabinkové lanovky, a to z dřevěné vyhlídkové věže, kam je vstup zcela zdarma. Jen ty schody nahoru vyjít.

 Co se týká servisu, máme velmi dobrou zkušenost s prodejnou a půjčovnou bikestore.cc, kterou najdete přímo před vstupem do areálu. Zadní brzdové destičky už prostě řekli „nashledanou“ a my byli nuceni je nechat vyměnit. Místní mechanik byl velmi ochotný a za nové destičky i práci si naúčtoval 20 eur, a věřte mi, že na jiných rakouských místech je to klidně i o 10 eur víc. Půjčit si tu samozřejmě můžete i kolo, to už je ale dražší záležitost, respektive za celodenní půjčení sjezdového kola zaplatíte 79 eur.Na závěr nezapomene ani na tip na ubytování, kterým je v tomto případě Sporthotel a nachází se asi 200 m od nástupní stanice kabinkové lanovky. Co dělá tento hotel výjimečný, je určitě jeho pozice přímo ve skalách, takže máte z hotelového pokoje krásný výhled orientovaný dokonce romanticky na západ. V hotelu nechybí bazén se saunou a možnost úschovy kol pohodlně v přízemí.
 

Semmering v kostce

Andrea Drengubáková TN.cz