Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 3. 2017
Jak ji poznat?

Rakovina jater je tichý zabiják! Tohle jsou její příznaky! PŘEHLED

Bolest zad
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační snímek

Rakovina jater sice nepatří mezi nejčastější nádory, ale dokáže to "vynahradit" svou zákeřností. Rakovina jater se totiž hlavně zpočátku v podstatě nedá poznat, často probíhá úplně bez příznaků. Jak ji tedy můžete poznat?

Velké části nádorů jater se přitom dá zcela předejít - britští lékaři podle Daily Expressu spočítali, že 42 procent pacientů by se mohlo rakovině jater zcela vyhnout.


Játra může poškodit tučná strava, přílišná konzumace alkoholu pro změnu způsobuje záněty nebo zjizvení tkáně. Rakovinu jater může mimo jiné odstartovat právě nadměrné pití alkoholu, ale mezi spouštěče patří i žloutenka, virová infekce nebo cirhóza jater.


Přesná příčina rakoviny jater není známá, ale lékaři věří, že riziko je vyšší, pokud má pacient nadváhu nebo se láduje nezdravými jídly - obě tyto věci totiž vedou k tomu, že játra prorůstají tukem.



Mezi příznaky rakoviny jater patří: náhlý úbytek tělesné hmotnosti, ztráta chuti k jídlu, pocit plnosti po pozření malého množství potravy, nevolnost, zvracení, bolest a otékání břicha.


Varovným příznakem může být také žloutnutí pokožky. Zdravá játra totiž bilirubin, který vzniká rozpadem červených krvinek, dokáží rozložit. Jenže pokud je orgán zasažen nemocí, bilirubin se hromadí ve tkáních a v kůži a způsobuje zažloutnutí.


Svědění kůže také může signalizovat nemocná játra. Nutkání se stále škrábat je způsobeno tím, že odpadní látky, které tělo normálně odbourává právě játry, se místo toho hromadí právě v kůži.


Pokud se dlouhodobě cítíte slabí, omámení a máte pocit, že jste stále unavení, zastavte se raději u doktora. Možná si tím zachráníte život - většina nádorů jater totiž lékaři objeví až v momentě, kdy je rakovina v pokročilém stádiu a často je těžké, ne-li nemožné, nemoc porazit.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Muž si ze srandy udělal těhotenský test. Vyšel mu pozitivně! U lékaře se však smát přestal

Dívka zemřela na rakovinu, protože ji lékař nechtěl vyšetřit! Odmítl ji z naprosto neomluvitelného důvodu

Rakovina jater: v Česku je nově hrazena životodárná léčba

pez TN.cz
Reklama