Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.1. 2017 17:42
dopad brexitu

Plán Mayové pro tvrdý brexit rozdělil české politiky. REAKCE

Brexit - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Široké spektrum stanovisek zaujala k dnešnímu projevu britské premiérky Theresy Mayové o dalším postupu, který povede k vystoupení země z Evropské unie, česká politická scéna. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) se ptá, co ambiciózní plány Britů přinesou Evropě, podle TOP 09 je samotný brexit špatnou zprávou, rozhodnutí pro jeho tzv. tvrdou variantu však nezbývá než respektovat. Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že Mayové po výsledcích referenda ani nezbývalo jiné řešení. Její rozhodnutí uvítala Strana svobodných občanů.

Mayová v úterý oznámila, že Británie nechce ani částečné či přidružené členství v unii. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur a mimo jiné i kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí. Prouza na twitteru ocenil, že nyní už je jasné, kam Británie směřuje. "Britský plán zní ambiciózně - co nejvolnější obchod, plná kontrola nad migrací... Ale co to přinese Evropě?" napsal.

 

Benešík ve Sněmovně novinářům řekl, že Britové loni v referendu hlasovali pro brexit zejména kvůli přílivu pracovní síly ze zbytku EU. "Tak se to dalo předpokládat. V jiném modelu, pokud by nebyl tak tvrdý, tak by bylo Spojené království dál nějak svázáno s volným pohybem. A to si britský volič evidentně většinově nepřeje," řekl. Vyjednávání podle něj postihne obě strany, ale unie nyní tahá "za delší konec provazu".

 

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek uvedl, že nezbývá než britské rozhodnutí respektovat. "Ale zároveň se připravit na tvrdá vyjednávání obchodní dohody, která by měla jednotný trh nahradit," řekl. Již výsledek referenda byl podle něj špatnou zprávou a unii odchod Britů bezpochyby oslabí. "Nezbývá než popřát mnoho štěstí a spolupracovat v těch oblastech, které nám ještě zbývají," uvedl v tiskové zprávě.

 

 

Bezprostřední dopad odchodu Británie na Česko bude podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika spíš vzdálený. "U zemí, které s Británií obchodovaly častěji a více, bude obnovení cel a podobných opatření znamenat určité poškození obchodu," uvedl. Znesnadní se podle něj volný pohyb osob a možnosti studia v Británii. Současnou situaci považuje za odraz politiky "evropských byrokratů".

 

Krok Mayové jednoznačně přivítala Strana svobodných občanů. "Jsme zásadními a konzistentními odpůrci dalšího prohlubování unijní integrace, která přinesla členských státům ztrátu kontroly nad vlastními zákony," uvedl v tiskové zprávě místopředseda strany František Matějka.
 

tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

17.1. | 18:40 lucielucina
8
Btexit už Anglii nezachrání, je už na očištění Anglie příliš pozdě. Na chvíli ...
17.1. | 18:34 Vaclav Hacha
-11
czexit.a pak protektorat böhmen und mähren v lepším případě a nebo ruský bordel ...
18.1. | 14:23 sigr
0
Náhlasit nevhodný komentář
Destabilizace Evropy je plán západu a Anglie si myslí že je její chůva. Přestaňme lest pořád někomu do (_!_) a buďme samostatnými a dobrými sousedy pro celou Evropu.
18.1. | 11:42 zacotomame
-2
Náhlasit nevhodný komentář
17.1. | 19:33 spejbl112, a dovedeš si představit, že po czexitu odejdou všichni zahraniční investoři a vezmou si s sebou svůj majetek? A o nezaměstnanosti ani nemluvím. Máš pocit, že by byla např. Škodovka dnes konkurenceschopná na světových trzích?
17.1. | 20:39 ladmato
8
Náhlasit nevhodný komentář
Všechny naše české politiky, kteří nepochopili příčiny BREXITU nebo se stále diví, bude nutné časem všechny vyměnit, jsou to Bruselem placení lehkoživkové nebo hloupí zabedněnci. EU se dřív nebo později sama rozpadne a je dobré si je při volbách všechny pamatovat.
17.1. | 19:40 jansuk
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Schválně, co bude dřív? EUR v ČR nebo DEM v SRN?
17.1. | 19:29 overal
3
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud budou chtít tyto státy společnou měnu, tak musí nejdříve shodnout na stejné fiskální politice a společné centrální bance! Ne takový bordel, kde každý stát dělá něco úplně jiného a přitom mají mít společnou měnu, což je nesmysl!
17.1. | 19:23 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Británie se doufám osvobodí z bruselského diktátu a potom začne spolupracovat s dalšími osvobozenými státy a nakonec vytvoří, kolem Bruselu plot a za ním nové a tentokrát svobodné společenství států, založené na spolupráci a vzájemné výhodnosti vztahů bez bruselské tyranie!
17.1. | 18:40 lucielucina
8
Náhlasit nevhodný komentář
Btexit už Anglii nezachrání, je už na očištění Anglie příliš pozdě. Na chvíli se sice zbaví diktátu z Bruselu, ale islám je přečíslí. Beztak se EU postupně sama rozpadne. Za několik desítek let po úspěšné islamizace záp. Evropy se Anglie znovu spojí na islámský chalífát.
17.1. | 18:34 Vaclav Hacha
-11
Náhlasit nevhodný komentář
czexit.a pak protektorat böhmen und mähren v lepším případě a nebo ruský bordel v tom horším .... Soudruzi Váš bordel stejně už nebude
17.1. | 18:22 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
co ji maj kecat ty nasi blbeckove do jejich Anglie? sami nevedi co maj delat doma tady, taky vse jen kurwej a jeste aby kurwili jine staty.