Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.1. 2017 17:42
dopad brexitu

Plán Mayové pro tvrdý brexit rozdělil české politiky. REAKCE

Brexit - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

Široké spektrum stanovisek zaujala k dnešnímu projevu britské premiérky Theresy Mayové o dalším postupu, který povede k vystoupení země z Evropské unie, česká politická scéna. Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza (ČSSD) se ptá, co ambiciózní plány Britů přinesou Evropě, podle TOP 09 je samotný brexit špatnou zprávou, rozhodnutí pro jeho tzv. tvrdou variantu však nezbývá než respektovat. Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) míní, že Mayové po výsledcích referenda ani nezbývalo jiné řešení. Její rozhodnutí uvítala Strana svobodných občanů.

Mayová v úterý oznámila, že Británie nechce ani částečné či přidružené členství v unii. Hodlá odstoupit od Soudního dvora EU, od jednotného trhu a od dalších unijních struktur a mimo jiné i kontrolovat počet lidí přicházejících z unijních zemí. Prouza na twitteru ocenil, že nyní už je jasné, kam Británie směřuje. "Britský plán zní ambiciózně - co nejvolnější obchod, plná kontrola nad migrací... Ale co to přinese Evropě?" napsal.

 

Benešík ve Sněmovně novinářům řekl, že Britové loni v referendu hlasovali pro brexit zejména kvůli přílivu pracovní síly ze zbytku EU. "Tak se to dalo předpokládat. V jiném modelu, pokud by nebyl tak tvrdý, tak by bylo Spojené království dál nějak svázáno s volným pohybem. A to si britský volič evidentně většinově nepřeje," řekl. Vyjednávání podle něj postihne obě strany, ale unie nyní tahá "za delší konec provazu".

 

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek uvedl, že nezbývá než britské rozhodnutí respektovat. "Ale zároveň se připravit na tvrdá vyjednávání obchodní dohody, která by měla jednotný trh nahradit," řekl. Již výsledek referenda byl podle něj špatnou zprávou a unii odchod Britů bezpochyby oslabí. "Nezbývá než popřát mnoho štěstí a spolupracovat v těch oblastech, které nám ještě zbývají," uvedl v tiskové zprávě.

 

 

Bezprostřední dopad odchodu Británie na Česko bude podle předsedy poslaneckého klubu KSČM Pavla Kováčika spíš vzdálený. "U zemí, které s Británií obchodovaly častěji a více, bude obnovení cel a podobných opatření znamenat určité poškození obchodu," uvedl. Znesnadní se podle něj volný pohyb osob a možnosti studia v Británii. Současnou situaci považuje za odraz politiky "evropských byrokratů".

 

Krok Mayové jednoznačně přivítala Strana svobodných občanů. "Jsme zásadními a konzistentními odpůrci dalšího prohlubování unijní integrace, která přinesla členských státům ztrátu kontroly nad vlastními zákony," uvedl v tiskové zprávě místopředseda strany František Matějka.
 

tn.cz / ČTK