Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 14.9. 2017 13:18
nehoda tankeru

Řecké pláže zamořila ropa: Zápach vyhnal z ostrovů turisty i místní!

Zdroj: TV Nova

Řecko bojuje s ropnou skvrnou, která po nedělní havárii tankeru zamořila moře nedaleko Atén. Loď ztroskotala z neznámých příčin u ostrova Salamis a uniklá ropa a olej znečistily kilometry pláží. Odstraňování škod ekologické katastrofy potrvá nejméně čtyři měsíce.

Místo bělostných pláží plných spokojených turistů ropa a olej. Více než jeden a půl kilometru dlouhá olejová skvrna znečistila pobřeží, zasaženy jsou podle odhadů tisíce ptáků a mořských živočichů.

 

"Škody odstraňujeme už dva dny. V některých oblastech je to velmi náročné, místa jsou jen špatně dostupná. Zamořeno je pobřeží v délce dvou kilometrů," uvedla starostka ostrova Salamíny Isidora Nannouová. 

 

Tanker Agia Zoni převážel 2,5 tisíce tun ropy a oleje. Potopil se nedaleko ostrova Salamis, asi dvacet kilometrů od Athén. Ropu unikající z lodi se už podařilo zastavit. Přesto ekologové varují, že škody budou odklízet nejméně čtyři měsíce.

 

"Je to obrovská ekologická katastrofa, ale také ekonomická. Zasažená oblast žije hlavně z turistického ruchu - taveren, restaurací a kaváren," posteskla Nannouová. 

 

 

Zamořené pláže zejí prázdnotou. Kromě turistického ruchu je ale zcela ochromený také rybolov. Oblast začali opouštět také obyvatelé žijící na pobřeží. Ropná skvrna je totiž obtěžuje nesnesitelným zápachem.

 

"Velmi těžce se tu teď dýchá, mnoho lidí proto odešlo. Potřebujeme, aby se olejovou skvrnu podařilo odstranit co nejdříve. Firmy tvrdí, že z nejhoršího budeme venku za měsíc. Měsíc je ale moc dlouhá doba na to, abychom tu dýchali ty výpary," dodala starostka.

 

Příčiny nehody tankeru zatím nejsou známy. Policie ale kapitána i posádku obvinila z nedbalosti.

mom TN.cz