Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.6. 2018 21:01
Členská základna promluvila

ČSSD v referendu schválila vstup do vlády s ANO. Pro bylo 58 %

Zdroj: TV Nova

ČSSD má vstoupit do vlády s hnutím ANO, kterou by měli tolerovat komunisté. Ve stranickém referendu ČSSD bylo pro menšinovou koaliční spolupráci 58,53 procenta hlasujících, 40,20 procenta bylo proti. V závěru dnešního jednání předsednictva sociální demokracie to oznámil předseda strany Jan Hamáček. Do hlasování se zapojilo 11.404 lidí, což jsou necelé dvě třetiny členů partaje.

"Vysoká účast našich členů v referendu ukazuje, že jim budoucnost není lhostejná. Výsledek beru jako velmi silný mandát," řekl na tiskové konferenci předseda ČSSD Jan Hamáček.

 

Deklaroval, že nyní se sociální demokracie přestane věnovat sama sobě a začne se naplno věnovat svým voličům a jejich problémům, například nestejné kvalitě života.

 

Výsledky referenda nicméně také ukázaly, že různé krajské "větve" strany vnímají vstup do vlády jinak - zatímco na Vysočině byly pro tři čtvrtiny hlasujících, na jižní Moravě byla většina členů strany proti spolupráci s ANO a s komunisty.

 

Sociální demokracie by měla podle dohody s ANO obsadit ve vládě pět ministerských křesel. Držet by měla ministerstvo vnitra, zahraničí, práce a sociálních věcí, zemědělství a kultury. Premiér Andrej Babiš (ANO) by měl v neděli představit prezidentovi Miloši Zemanovi jména všech navrhovaných ministrů.

 

V kabinetu má za ČSSD sedět i europoslanec Miroslav Poche, toho ale odmítá Miloš Zeman. A sociální demokraté mu podle informací deníku Právo zřejmě ustoupí. Ve hře je výměna ministerstva zahraničí za resort obrany.

 

Novým ministrem by se mohl stát syn zesnulého herce Pavla Landovského Jakub. Ten je na ministerstvu náměstkem a sociální demokracii povede v říjnových komunálních volbách v Praze. Zemanem odmítaný Poche je taktéž členem vlivné pražské organizace, ta by tak nepřišla o zastoupení ve vládě.

 

 

Pro premiéra Andreje Babiše by se tak vyřešil další nepříjemný problém. Snadno by se zbavil stávající ministryně obrany Karly Šlechtové, na níž se v průběhu jara snesla hned několikrát vlna kritiky, ať už šlo o fotku jejího psa na vítkovském památníku, kritiku za používání VIP salonku na letišti nebo zakázku na radary, kvůli níž kritizovala svého předchůdce a vládního kolegu Martina Stropnického.

 

Ale ani v případě, že hnutí ANO zůstane ministerstvo zahraničí, nezůstane Stropnický ve vládě. Ten už předtím avizoval svůj návrat do diplomacie, konkrétně by se měl stát příštím velvyslancem České republiky v Izraeli.

 

 

Kdo v nové vládě zasedne, by měl premiér Andrej Babiš oznámit prezidentovi v neděli během schůzky v Lánech. Čerstve se spekuluje třeba o Františkovi Koníčkovi, který byl v letech 2006 a 2007 šéfem Lesů České republiky. Podle Antimonopolního úřadu ovšem měly být údajně za jeho vedení uzavřeny pochybné miliardové zakázky.

 

O důvěru chce Poslaneckou sněmovnu Babiš požádat ve středu 11. července. K tomu, aby ji získala, bude koalice ANO a ČSSD potřebovat ještě toleranci komunistů.

vbo TN.cz
Obchodní sdělení

Sedíte na zdravé židli?

Reklama