Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.4. 2018 16:21
novela zákona

Poslanci schválili vyšší důchody. O kolik stoupnou? KALKULAČKA

Sněmovna - důchody
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Poslanecké sněmovna podpořila důchodovou novelu, kterou připravila vláda v demisi Andreje Babiše. Podle návrhu by se seniorům měla zvednout pevná část jejich důchodů ze současných devíti procent průměrné mzdy na deset procent. Všem seniorům starším 85 let by se pak důchody zvedly o tisíc korun. Předloha nyní putuje do sněmovních výborů a následně se k poslancům vrátí ve druhém čtení.

Vládní novela oslabuje současnou zásluhovost důchodů. Pokud by Poslanecká sněmovna návrh schválila i v dalším projednávání, průměrná penze by se od příštího roku mohla měsíčně zvýšit o 918 korun.

 

Spočítejte si na kalkulačce, jak by se změnil váš důchod: 

 

Součástí navrhovaných změn je i rovnoměrné přidání starším občanům. Lidé nad 85 let by si měli polepšit o 1000 korun. To by se podle návrhu mělo dotknout celkem 200 tisíc penzistů. Dokonce o 2000 korun chce vláda přidat důchodcům, kteří dosáhli věku 100 let. To se už však týká pouze stovky obyvatel.

 

Podle autorů návrhu je třeba starším seniorům přidat více kvůli jejich vyšším výdajům na péči a léky. Důvodem je i to, že starší senioři mají nižší penze než ti mladší. Před 30 lety nastupovali do starobního důchodu s nižší částkou. I když se jim později přepočítala, stále je výrazně menší, než mají mladší důchodci.

 

 

Návrh podpořila většina sněmovních stran. Některé opoziční poslance však zajímá, kde na něj chce vláda vzít peníze. Oproti předpokladu by totiž v příštím roce mělo jít na důchody o 14 miliard korun navíc.

 

Babišova vláda tak současně navrhla i změnu financování důchodů. Peníze na penze by nově mohla vzít z privatizačních fondů, kde ještě mělo ležet 21 miliard korun. To by měla řešit novela Fondu národního majetku. Novela je zatím ve sněmovně v prvním čtení.

 

 

Důchody se zvyšují vždy v lednu, a to o součet poloviny růstu reálných mezd a růstu cen. Současně pevná část penze, která je pro všechny stejná, musí nyní odpovídat devíti procentům průměrné mzdy. Plánovaný růst na deset procent neznamená, že se penze zvednou o procento, jen se přeskupí jejich složení. Pravidla pro přidávání zůstanou stejná, zvětší se podíl přidávání do pevné části a zmenší se podíl na růst procentní výměry, v níž se odráží výše odvodů z výdělků a odpracované roky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak vyjít s DŮCHODEM?
Pět věcí, které byste měli stihnout, než odejdete do důchodu

jva tn.cz / ČTK