Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2016 21:05
nová povinnost

Revoluce na silnicích: Za nenošení reflexních prvků hrozí pokuta!

Zdroj: TV Nova

Revoluce na silnicích! Dnes o půlnoci začala platit nová povinnost pro chodce, kteří teď musí nosit v noci a za zhoršené viditelnosti reflexní prvky, aby byli dobře vidět, jinak jim hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun. Jenže jak jsme dnes v noci zjistili, chodci o tom téměř nevědí a tak to neřeší.

O novém nařízení lidé vůbec nevědí, nebo to, že mají mít na sobě reflexní prvky, prostě a jednoduše neřeší. Přitom lidé vracející se v noci domů podél silnice nejsou vůbec vidět. Policisté mohou ode dneška na místě dát neosvětleným chodcům až dvou tisícovou pokutu, ve správním řízení pak hrozí sankce ještě o 500 korun vyšší.

 

Například někteří hospodští už uvažují o tom, že pro své štamgasty pořídí reflexní pásky nebo vesty a budou jim je na jejich noční návraty domů půjčovat.

 

Policisté po celé republice v příštích dnech a týdnech mají v plánu speciální noční akce zaměřené právě na kontroly chodců. Jedním dechem ale slibují, že budou ohledně pokut při prohřešcích alespoň ze začátku trochu benevolentnější.

 

Třeba na Slovensku už zmiňované opatření zavedli a za pět let jeho fungování se počet usmrcených chodců snížil o téměř polovinu. Za poslední tři roky v Česku zemřelo více než pět set chodců, z toho více než tři sta v noci.

 

 

Reflexní páska může zachránit život. Člověk na silnici je bez ní za snížené viditelnosti pro řidiče téměř neviditelný. Pokud má chodec navíc na sobě tmavé oblečení, snižuje se doba reakce řidiče až na polovinu.

 

 

Počet nehod, při kterých na silnicích umírají chodci, je každoročně alarmující. Naposledy ve čtvrtek v podvečer pod koly auta zemřel muž, kterého řidič asi přehlédl. Přitom reflexní páska mu třeba mohla zachránit život.

 

Například novopečená maminka Kateřina z Českých Budějovic nenechává nic náhodě: "Nejenomže náš kočárek má sám nějaké reflexní prvky, reflexní body, ale já jsem na kočárek ještě přidala pásky, protože chci, abychom byli dobře vidět, když je šero nebo tma."

 

 

Ale i nošení pásky má své zásady. Měla by být umístěna na straně přivrácené do středu vozovky, aby řidič, který jede proti, viděl kde chodec přesně je a kam až zasahuje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

BRUTÁLNÍ ZBRAŇ PROTI ŘIDIČŮM: Projíždíte závory? Až uvidíte tohle, už to nikdy neuděláte!

Řekl jí, aby netelefonovala během řízení. Nepochopíte, jak zareagovala

TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

20.2. | 20:34 allanaldik
7
Uz jen dnes o pulnoci je spatne, to teprve bude. Jak jsem napsal v jinem ...
20.2. | 20:51 Jiri s Podebrad
-3
kocourkov a demence
21.2. | 12:19 lada48
0
Náhlasit nevhodný komentář
Doplněk k mému předešlému příspěvku, pokud by někdo pochyboval o jeho pravdivosti. http://bleskove.cz/zpravy/1250-ministerstvo-dopravy-s-policii-vymyslelo-dalsi-zakon-zmetek-uzna-osvetlene-cyklisty-ale-ne-chodce
21.2. | 11:55 lada48
0
Náhlasit nevhodný komentář
Klasická hloupost našich zákonodárců. Kolo osvětlené bílým světlem vpředu a červeným vzadu s cyklistou v tmavém je OK. Chodec osvětlený baterkou nesenou v ruce ke středu vozovky bude pokutován, protože nemá reflexní prvky!
21.2. | 01:24 Franta
5
Náhlasit nevhodný komentář
Proč reportéři otravujou lidi s reflexníma páskama V OBCI??? I kdyby tam nesvítilo veřejné osvětlení, povinné to tam rozhodně není nosit.
20.2. | 23:50 skeptikus
7
Náhlasit nevhodný komentář
..v pořádku.Není nic horšího než za deště a tmy neosvětlenej nezodpovědnej iditot kráčející po krajnici..
20.2. | 23:00 svarcovaerika0123
6
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem zvědavá na dívky u silnice na E55. To bude podplacených policajtů.
20.2. | 22:51 roko-lanek
5
Náhlasit nevhodný komentář
A co urchlici?Taky dostanou pokutu?
20.2. | 21:48 allanaldik
2
Náhlasit nevhodný komentář
ceralka - vim ale kdyz mi to napise ze tam mam nevhodne slovo a zmenim I v Y tak me to pak pusti.
20.2. | 20:51 Jiri s Podebrad
-3
Náhlasit nevhodný komentář
kocourkov a demence
20.2. | 20:46 ceralka
2
Náhlasit nevhodný komentář
allanaldik-idiot se píše s měkkým i...
20.2. | 20:34 allanaldik
1
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyz neumite tak aspon zkopirujte a mate to presne tak jak to ma podle zakona byt a nepsat ydiotske nadpisy. Sef by s vama mel zatocit kdyz napisete kraviny.