Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2016 21:05
nová povinnost

Revoluce na silnicích: Za nenošení reflexních prvků hrozí pokuta!

Zdroj: TV Nova

Revoluce na silnicích! Dnes o půlnoci začala platit nová povinnost pro chodce, kteří teď musí nosit v noci a za zhoršené viditelnosti reflexní prvky, aby byli dobře vidět, jinak jim hrozí pokuta až dva a půl tisíce korun. Jenže jak jsme dnes v noci zjistili, chodci o tom téměř nevědí a tak to neřeší.

O novém nařízení lidé vůbec nevědí, nebo to, že mají mít na sobě reflexní prvky, prostě a jednoduše neřeší. Přitom lidé vracející se v noci domů podél silnice nejsou vůbec vidět. Policisté mohou ode dneška na místě dát neosvětleným chodcům až dvou tisícovou pokutu, ve správním řízení pak hrozí sankce ještě o 500 korun vyšší.

 

Například někteří hospodští už uvažují o tom, že pro své štamgasty pořídí reflexní pásky nebo vesty a budou jim je na jejich noční návraty domů půjčovat.

 

Policisté po celé republice v příštích dnech a týdnech mají v plánu speciální noční akce zaměřené právě na kontroly chodců. Jedním dechem ale slibují, že budou ohledně pokut při prohřešcích alespoň ze začátku trochu benevolentnější.

 

Třeba na Slovensku už zmiňované opatření zavedli a za pět let jeho fungování se počet usmrcených chodců snížil o téměř polovinu. Za poslední tři roky v Česku zemřelo více než pět set chodců, z toho více než tři sta v noci.

 

 

Reflexní páska může zachránit život. Člověk na silnici je bez ní za snížené viditelnosti pro řidiče téměř neviditelný. Pokud má chodec navíc na sobě tmavé oblečení, snižuje se doba reakce řidiče až na polovinu.

 

 

Počet nehod, při kterých na silnicích umírají chodci, je každoročně alarmující. Naposledy ve čtvrtek v podvečer pod koly auta zemřel muž, kterého řidič asi přehlédl. Přitom reflexní páska mu třeba mohla zachránit život.

 

Například novopečená maminka Kateřina z Českých Budějovic nenechává nic náhodě: "Nejenomže náš kočárek má sám nějaké reflexní prvky, reflexní body, ale já jsem na kočárek ještě přidala pásky, protože chci, abychom byli dobře vidět, když je šero nebo tma."

 

 

Ale i nošení pásky má své zásady. Měla by být umístěna na straně přivrácené do středu vozovky, aby řidič, který jede proti, viděl kde chodec přesně je a kam až zasahuje.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

BRUTÁLNÍ ZBRAŇ PROTI ŘIDIČŮM: Projíždíte závory? Až uvidíte tohle, už to nikdy neuděláte!

Řekl jí, aby netelefonovala během řízení. Nepochopíte, jak zareagovala

TN.cz