Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 1. 2018
anketa zkušební provoz

Obchody na Slovensku v neděli zavřou! Brali byste to i u nás?

Pokladní - ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

K revolučnímu kroku se odhodlal řetězec COOP na Slovensku. Některé malé obchody, ale i supermarkety budou v neděli zavřené. Argumentuje nerentabilitou, nízkou nezaměstnaností a snahou zažehnat krizi rodiny.

Od nového roku řetězec COOP na Slovensku zavře některé obchody. Novinku zkouší zavést v Trnavském kraji. Nejedná se přitom jen o malé prodejny, ale i klasické supermarkety. Družstvo COOP Jednota v kraji zavře celkem 25 prodejen z 67. Informují o tom tvnoviny.sk. 

Anketa

Měly by mít obchody v Česku v neděli zavřeno?

Hlasovalo 5895 lidí.

 

Řetězec k tomu vedla nerentabilita nedělního prodeje. Obchody zely prázdnotou a zboží zbytečně zůstávalo na skladu. Dalším faktorem byly příplatky za práci o víkendu, kterou řetězec musel zaměstnancům vyplácet.

 

"V našem regionu je velmi nízká nezaměstnanost a najít dobrého pracovníka je už problém. Práce v neděli není atraktivní a hodně lidé proto odchází. Ukončení prodeje v neděli tento problém zmírní," řekl předseda představenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik.

 

 

Právě Trnavský kraj nabízí v celé síti COOP zaměstnancům největší mzdy, teď chce zažehnat krizi rodiny. Prodavačky dostanou v neděli volno, aby měly čas věnovat se domácnosti. Model z Trnavy už sleduje i centrála v Bratislavě. Pokud se to ekonomicky vyplatí, mohly by obchody zůstat zavřené i v hlavním městě.

 

V Česku zatím k podobným krokům řetězce nepřistupují. Zavírají pouze tehdy, když jim to přikáže zákon, a to během sedmi vybraných státních svátků. Prodavačky se netají tím, že by uvítaly volno také během sobot a nedělí. Poslanci ale zatím o takovém návrhu neuvažují. Přitom v Rakousku a Německu jsou obchody zavřené každou neděli.

mom TN.cz