Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 9. 2017
Nová technologie

Revoluce v léčbě rakoviny: Pero odhalí tumor během deseti vteřin

Revoluce v léčbě rakoviny v podobě tohoto pera.

Pero, které vynalezli na Texaské univerzitě v Austinu, by mělo odhalit nádor během několika sekund. Znamenalo by to naprostou revoluci v léčbě rakoviny. Pacienti s podezřením na tumor by již nemuseli podstupovat biopsie a čekat na výsledky testů několik dní. Používat při operacích by se mělo již začátkem příštího roku.

Rakovinové pero zachytí přítomnost tumoru v těle pacienta do deseti vteřin a je až o 96 procent přesnější v rozpoznání nemocných buněk, než běžný rentgen nebo ultrazvuk. Stejně jako ultrazvuk pak zobrazuje tkáně přímo na obrazovce, zatímco pacient leží na vyšetřovacím stole. Navíc by pero mělo odhalit všechny nemocné tkáně.

 

Pero na zjišťování onemocnění rakovinou - 1
Zdroj: Profimedia

 

"Není nic smutnějšího, než když se pacient po operaci musí strachovat o to, jestli všechny rakovinové tkáně z jeho těla byly odstraněny,“ uvedla profesorka Livia Eberlinová, která vede výzkum, v jehož rámci pero vzniklo.

 

Pero by mělo být skutečnou revolucí v léčbě rakoviny. Odhalí napadené buňky během pouhého přiložení na kůži a tím urychlí léčebný proces. Během operace samotné pak dokáže identifikovat všechny nemocné tkáně a dokonce i ty okrajové mezi zdravými a nemocnými.

 

 

Podle všeho je tato technologie plně bezpečná a nezpůsobuje žádné poškození zdravých tkání. Pokud se totiž například u pacientek s rakovinou prsu odstraní zbytečně velké množství zdravé tkáně, může dojít k porušení nervů a pacientka pociťuje více bolesti. I tomu bude možno předejít. 

 

"Každý druh rakoviny produkuje specifický druh metabolit, které jsou prakticky jejím otiskem prstu. Rakovinové pero je dokáže nejen odhalit, ale také identifikovat,“ uvedla dále Eberlinová. Revoluční pero by se mělo začít používat během operací již začátkem příštího roku.

 

ČTĚTE TAKÉ:

21 překvapivých způsobů, jak snížit riziko rakoviny!
DOJEMNÉ: Žena překonala rakovinu, teď ukázala tělo plné jizev

kik TN.cz
Reklama