Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 8. 2017
Soužití zvířat

Revoluce ve zlínské zoo: Lemuři a plameňáci žijí v jediném výběhu!

Zdroj: TV Nova

Zlínská zoo, která se jen tak něčeho nezalekne, má další prvenství. Do jednoho výběhu dali lemury a plameňáky růžové. Podívejte se, jak se žije dohromady opicím a ptákům - leckdy pravděpodobně lépe než lidem.

Ve výběhu ve zlínské zoo se často zdá, jako by plameňák volal na lemura a zval ho do svého příbytku. Jenže opici, která žije na malém ostrově, se zrovna nechce, bojí se totiž vody. Spojením dvou odlišných druhů zvířat chtějí v zoo ukázat, jak to funguje ve volné přírodě.

 

"Lemuři jsou specialisti na Madagaskar a plameňáci tam žijí také. Tak jsou to dvě skupiny, které se v přírodě mohou setkat," vysvětlil zoolog Kamil Čihák, proč se v zahradě nebáli skloubit dvě odlišné skupiny zvířat.

 

Lemuři jsou známí zloději, kteří seberou vše, co jim přijde alespoň trochu zajímavé. Nejčastěji v jejich sítích končily svačiny návštěvníků. Z ostrova se už ale mezi lidi nedostanou, a tak mohou chodit na lov pouze k sousedům plameňákům. Jenže to má háček - jejich svačina jim prý vůbec nechutná.

 

 

"Plameňáci vyčvachtávají z bahna drobné korýše. Tohle by je nezaujalo, korýši je nezajímají," řekl zoolog. Vychytralé opice se ale zřejmě řídí heslem "co mají oni, musíme mít také". Jak jinak si vysvětlit, že plameňáci i lemuři mají téměř ve stejnou dobu mláďata?

 

"U lemurů se radujeme hned ze dvou přírůstků, které čile dovádí tady na ostrově, u plameňáků jsou to čtyři mláďata," upřesnila mluvčí zlínské zoo Romana Bujáčková. Ošetřovatelé jsou už teď zvědaví, v čem se budou předhánět příště.

epa tn.cz / TV Nova