Publikováno 2. 8. 2017
Kdo chce do Sněmovny

Režisérka, miliardář či sportovci, volby lákají slavná jména

Zdroj: TV Nova

Předvolební kampaně se pomalu rozjíždějí a velké parlamentní strany už vědí, kdo povede jejich kandidátky. Na podzim voliče čeká několik velmi ostrých soubojů o křesla poslanců.

Soubojů o hlasy voličů bude nespočet. Do Sněmovny kandidují stovky výrazných osobností, ale jednoznačně nejtvrdší souboje se povedou ve Středočeském kraji. Tam jako lídři kandidátek totiž do ringu nastoupí ti největší soupeři - Andrej Babiš, Jan Hamáček a také Miroslav Kalousek - všichni výborní rétoři a političtí matadoři budou bojovat o hlasy v nejlidnatějším kraji.

 

Na jižní Moravě se pak utkají dvě spíše umírněné, přesto ale výrazné, osobnosti. Souboj levice a pravice tam povedou premiér Bohuslav Sobotka a předseda ODS Petr Fiala.

 

Do sněmovních lavic se budou snažit usednout i nové tváře. Do Sněmovny by se chtěl dostat i jeden z nejbohatších Čechů. Zakladatel bezpečnostní firmy Dalibor Dědek, jehož jmění se odhaduje na téměř 5 miliard korun, svoji kampaň začal drobným faux pas

 

"Mým cílem je, aby hnutí ANO, aby hnutí Starostové získalo v budoucích nadcházejících volbách dvacet procent," řekl Dědek, který posílil řady Starostů a nezávislých.

 

 

Dvojkou na středočeské kandidátce hnutí ANO bude za Andrejem Babišem trojnásobný hokejový mistr světa Milan Hnilička. Pokud se do Sněmovny dostane, chce se věnovat oblasti sportu.

 

Hokejový brankář, ale není jediným sportovcem, který se bude snažit zvítězit. Doskočit až do poslanecké lavice chce ze čtvrtého místa na moravskoslezské kandidátce ODS i skokan na lyžích Jakub Janda.

 

Filmová dokumentaristka Olga Sommerová, která natočila 120 filmů, za které získala čtyřicet cen na domácích a zahraničních festivalech, se rozhodla hájit v Praze barvy TOP 09.

 

 

Bojovat se bude tvrdě ve všech krajích, ale například v hlavním městě to bude souboj dvou současných členů vlády - ministra obrany Martina Stropnického a ministra kultury Daniela Hermana. K nim se do arény přidá například i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

 

Ani západ Čech nebude ochuzen a souboj dvou velmi tvrdých členů kabinetu. Boxerské rukavice nasadí Karla Šlechtová z hnutí ANO a Milan Chovanec z ČSSD.

 

 

Na druhé straně, někteří dlouholetí zákonodárci se už do Sněmovny nechtějí vrátit. Nejsilnější parlamentní strana se letos potýká s odlivem osobností. Do dolní komory parlamentu se už za ČSSD nevrátí například Vítězslav Jandák, Jeroným Tejc nebo Jiří Zimola.

 

Také druhý člen koalice, hnutí ANO, ztratil některá významná jména. Třeba Martina Komárka, ale také současného ministra financí Ivana Pilného. Ten měl původně kandidovat na Vysočině.

 

Pravicová opozice také určitě ztratí některé výrazné tváře. Nejvyšší kruhy politiky opouští například Nina Nováková nebo Daniel Korte z TOP 09.

 

Po dvaceti letech v dolní komoře parlamentu už nebude hájit rudou barvu ani komunistická poslankyně Zuzka Bebarová Rujbrová. Vystudovaná právnička odchází do důchodu a chce působit jako přísedící u okresního soudu.

vbo, František Bůžek TN.cz