Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2016 21:05
srážka s pendolinem

Nehoda u Studénky: Viník jde na 8,5 roku za mříže! Zemřeli tam lidé

Zdroj: TV Nova

Polský řidič kamiónu, který loni na železničním přejezdu ve Studénce ignoroval světelnou signalizaci a způsobil tak srážku s pendolinem, půjde na 8,5 roku do vězení. Ve středu o tom rozhodl Okresní soud v Novém Jičíně.

Tři lidé zemřeli, strojvůdce přišel o nohu. Slawomir Sondaj, který loni zavinil ve Studénce srážku s vlakem, půjde za obecné ohrožení z nedbalosti na 8,5 roku za mříže nepodmíněně. Dnes tak rozhodl Okresní soud v Novém Jičíně.

 

Státní zástupce Aleš Boháč poukázal u soudu na to, že Sondaj moc dobře věděl, co může způsobit. Navíc se před nehodou dopustil už 19 přestupků a měl za sebou i několik dopravních nehod. Právě to Boháč považuje za naprosté selhání polských úředníků.

 

"V jeho případě zásadně selhaly polské orgány. Vůbec nechápu, jak je možné, že ještě měl řidičské oprávnění,“ řekl státní zástupce.

 

 

I když se u soudu snažil Sondaj projevit lítost, státní zástupce se obměkčit nedal a veškeré jeho projevy, které se navíc zásadně liší od předchozích vyjádření, označil za účelové s jediným cílem. Dosáhnout co nejnižšího trestu.

 

"Zatímco na policii uvedl, že světelnou signalizaci sleduje, že ví, co znamená, a uznal svou chybu, u hlavního líčení začal výrazně zlehčovat své zavinění, protože podle jeho logiky pokud červená signalizace svítí a závory jsou zvednuté, může na přejezd vjet,“ řekl zástupce.

 

 

Padesátiletý řidič Slawomir Sondaj loni v létě ingoroval signalizaci na přejezdu ve Studénce a s kamiónem převážejícím 17 tun plechu vjel na koleje, kde zůstal zaklíněný. V rychlosti 142 kilometrů v hodině pak do něj narazilo pendolino.

 

Tři lidé přišli o život, dalších osm osob utrpělo vážná zranění. Mezi nimi i strojvůdce, který přišel o nohu. Škoda se vyšplhala na 40 milionů korun.

lud TN.cz