Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.8. 2017 11:09
Útok v Paříži

Řidič, který najel do vojáků, je ve vážném stavu! Nevyslechnou ho

V Paříži najelo do skupiny vojáků auto - 2
Zdroj: Profimedia
Auto najelo do skupiny vojáků ve středu ráno

Podezřelý řidič, kterého francouzská policie zadržela a těžce zranila ve středu poté, co najel do skupiny vojáků, je stále v nemocnici. Jeho stav mu neumožňuje, aby se podrobil výslechu. Vyšetřovatelé mezitím pátrají po případných dalších komplicích zadrženého.

Média za podezřelého označují šestatřicetiletého Alžířana, který zranil šest francouzských vojáků, z toho tři těžce na západopařížském předměstí Levallois-Perret. Policie ho zadržela na dálnici A16, kudy se snažil uniknout na sever směrem k Belgii.

 

Při zásahu jej zranila střelba. Hospitalizován je v severofrancouzském Lille a jeho stav neumožňuje, aby ho policisté mohli vyslechnout.

 

Protiteroristický odbor pařížské prokuratury vyšetřuje případ jako "pokus o vraždu úředních osob v rámci teroristické aktivity a ve spolupráci s dalšími pachateli teroristické trestné činnosti".

 

Prezident Emmanuel Macron ve středu večer na twitteru "blahopřál policii, která zatkla pachatele útoku". Vyšetřovatelé ho ale oficiálně stále evidují pouze jako podezřelého, protože zatím stoprocentně nepotvrdila, že útočník z Levallois-Perret je tou samou osobou, která byla zadržena na dálnici.

 

 

Zranění vojáci jsou v péči lékařů vojenských nemocnic, většinou utrpěli zlomeniny. Účastnili se bezpečnostní operace Sentinelle, kterou Francie zahájila v reakci na teroristické útoky v redakci časopisu Charlie Hebdo v lednu 2015. Od té doby si útoky ve Francii vyžádaly 239 obětí, od poloviny loňského roku cílí - na rozdíl od Británie či Německa, kde také došlo k sérii útoků - hlavně na příslušníky bezpečnostních složek.

 

Reportáž TV Nova:

epa tn.cz / ČTK