Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.10. 2017 21:42
Varování pro chovatele

Riziko ptačí chřipky výrazně roste, divocí ptáci nesou smrt

Zdroj: TV Nova

Riziko šíření ptačí chřipky se s příchodem podzimu opět výrazně zvyšuje, varuje Státní veterinární správa a nabádá chovatele k přijetí takových opatření, aby se drůbež nedostala do styku s divokými ptáky. Poslední velká vlna zasáhla Česko na začátku roku.

Zasíťovat volné výběhy pro drůbež, chránit i krmení a vodu. Veterináři teď apelují na chovatele, aby přijetím těchto opatření zabránili opětovnému zavlečení ptačí chřipky do chovů.

 

"Riziko šíření ptačí chřipky roste vždy na podzim v souvislosti s migrací tažných ptáků," varuje mluvčí veterinární správy Petr Majer.

 

Ptačí chřipku šíří v přírodě vodní ptáci - především husy, kachny a labutě. Virus vylučují především slinami a trusem. A riziko je letos o to větší, že ani v létě nebyl v Evropě klid. Nezvykle i v tomto období se v evropských zemích objevilo 40 nových ohnisek nákazy.

 

"Jsme poměrně dobře připravení na vstup ptačí chřipky, máme nové technologie, máme nové haly," říká zootechnik velkochovu drůbeže Tomáš Knespl.

Do hal se vstupuje v ochranných oblecích přes dezinfekční rohože, veškeré klapky určené k nasávání vzduchu jsou opatřeny mříží, aby se tudy nemohli volně žijící ptáci dostat do haly. Chráněné je i krmení.

 

Vlna nebezpečné nákazy zasáhla Česko na počátku letošního roku. Stále ještě dobíhá i odškodňování chovatelů. Zatím chovatelé dostali "náplasti" za skoro 22 milionů korun.

pez, Martina Kuzdasová TN.cz