Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 1. 2018
Narušení soukromí

Robovysavač natočí, kde luxuje a obrázky pak pošle dál!

Robotický vysavač
Zdroj: shutterstock.com
Ilustrační snímek

Technika je v posledních letech stále "chytřejší". A nejde zdaleka jen o telefony, ale také o pračky, žehličky, ledničky nebo robotické vysavače. Některé dokonce okolí natáčejí kamerou a data pak odesílají pryč.

Pokud máte nějaký levnější samočinný lux, je vaše soukromí v bezpečí. Dražší modely ovšem často pro správný chod vyžadují připojení k bezdrátové síti a jsou vybaveny kamerou, která natáčí všechno kolem.

 

A jak upozorňuje deník Právo, robotické vysavače mají jen malou vnitřní paměť a obrázky domácností tak odesílají do virtuálního úložiště svého výrobce.


Už to je problematické samo o sobě, protože ten, kdo má k datům přístup, se může bez problémů podívat, co máte doma, kde jsou dveře, kde okna a kde všude stojí jaký nábytek.Podle odborníka na bezpečnost Zbyňka Malého, kterého Právo oslovilo, je tu ovšem ještě další problém. Část dat totiž vysavač posílá nezabezpečenou cestou a kdokoli je může "odchytit".


A pokud jde o nějakého šikovného ajťáka, může vysavač na dálku dokonce přeprogramovat a ovládnout. A stroj pak může záběry domácnosti odesílat přímo jemu, ne výrobci.

pez TN.cz