Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 31. 12. 2018
Události roku

Co přinesl rok 2018? Tyto události nejvíc ovlivnily život v Česku

Údálosti 2018
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto

Jako významné události tvarovaly život české společnosti v roce 2018? Přinášíme vám přehled letošních významných událostí, nejprobíranějších kauz i úspěchů ve vědě a sportu.

Prezidentské volby


V lednu se podruhé stal prezidentem republiky Miloš Zeman ve volbách konaných 12. až 13. ledna. Zemi tak povede dalších pět let, mandát prezidenta ale může vykonávat nejvýše ve dvou po sobě jdoucích obdobích.

 


Ve druhém kole porazil Jiřího Drahoše, když získal 51,4 procenta hlasů. Prvního kola se zúčastnilo celkem devět kandidátů, mezi nimi Mirek Topolánek, Michal Horáček, Pavel Fischer, Jiří Hynek, Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Marek Hilšer.

 

Podívejte se na video ze závěru hlasování v druhém kole prezidentské volby 2018:


Ester Ledecká přivezla z olympiády dvě zlata


Ze zimních olympijských her v Jižní Koreji přivezla Ester Ledecká hned dvě zlaté medaile. Velkým úspěchem je i fakt, že se jí podařilo zvítězit ve dvou sportech. Výhru v superobřím slalomu o týden později doplnila o první místo ve snowboardu. Takový výkon řadí Ledeckou mezi nejlepší sportovkyně světa. Více se dočtete zde.

 

14

GALERIE: Ester Ledecká během obřího slalomu

Zdroj: Profimedia

Ester Ledecká

Hodnocení:


Rolling Stones vystoupili v Česku po 11 letech


Po dlouhých jedenácti letech se do České republiky vrátila v rámci turné “No Filter“ britská rocková kapela The Rolling Stones. Čtvrtého července zahráli v pražských Letňanech 50 tisícům fanoušků. Britští rockeři zahráli v Česku již pošesté, poprvé to bylo v roce 1990, kdy se sešli i s tehdejším prezidentem Václavem Havlem.

 

 

Sucho a rekordní teplo


Problémy se suchem jsou stále horší. V některých obcích je tak málo podzemní vody, že ji musí dovážet v cisternách. A to nejen v letní sezóně, ale i na podzim a v zimě. Problémy letos způsobily hlavně dubnové teploty, teplá zima bez sněhu a suché léto.


Rekordní byly i letošní teploty. V pražském Klementinu zaznamenali průměrnou teplotu 22,7 °C. To je nejvíce za celých 244 let, kdy se v Klementinu teplota měří. Rekordní byl i srpen, kdy oproti stejnému měsíci v letech 1981 až 2010 bylo o 3,4 °C v průměru tepleji.


Podívejte se na reportáž televize Nova o rekordních teplotách:V Afghánistánu padli tři čeští vojáci


Tři čeští vojáci padli při léčce v Afghánistánu letos 5. srpna. Martin Marcina, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek zemřeli při útoku sebevražedného atentátníka poblíž základny Bagrám. Pro rodiny padlých vojáků se připravily sbírky, na něž Češi jen během srpna poslali více než osm milionů korun. Vojáky in memoriam vyznamenal 28. října prezident Miloš Zeman.

 

 

 

100 let samostatného státu


Česká republika letos 28. října oslavila kulaté výročí od založení nezávislé republiky. Zároveň se letos slavilo i sté výročí od konce první světové války. Česká republika uctila výročí speciálními dvacetikorunovými mincemi, kulturními akcemi, ale i různými přehlídkami nebo novou emisí státních dluhopisů. Po dlouhé rekonstrukci se také otevřelo Národní muzeum.

 


Kauza Babiš mladší


Dvanáctého listopadu přinesla Televize Seznam svědectví Andreje Babiše mladšího ke kauze Čapí hnízdo. Sabina Slonková a Jiří Kubík našli pětatřicetiletého syna českého premiéra ve Švýcarsku. Výpověď Babiše mladšího ohledně možného únosu na Ukrajinu a jeho roli v kauze Čapí hnízdo vyvolala hlasování o vyjádření nedůvěry vládě Andreje Babiše. Koalice ANO a socialistů s podporou komunistů hlasování nakonec ustála. Více se dočtete zde:

 

Podívejte se na rozhovor Reye Korantenga s Andrejem Babišem ohledně kauzy Čapí hnízdo:


Čeští vědci testují účinnou látku proti rakovině


Novou skupinu potenciálně protirakovinných látek navrhla laboratoř profesora Jiřího Neužila z Biotechnologického ústavu. Jedna z těchto látek, takzvaný tamoxifen, je velmi účinná i proti obtížně léčitelným typům nádorů prsu. Tato látka je nyní v první fázi klinického testování.

 


V soutěži o prestižní granty Evropské výzkumné rady uspěli letos hned tři mladí badatelé z Akademie věd. Jsou to molekulární biolog Ondřej Štěpánek, bioložka Kateřina Sam a historik Michal Frankl.
 

rod TN.cz
Reklama