Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 9. 2017
Rady odborníků

Ročně se prodá 600 tisíc ojetin! Kupujete ji také? Na tohle pozor

Zdroj: TV Nova

V České republice se prodává stále více ojetých aut. Jenže nákup z druhé ruky, například přes inzerát s sebou nese i velká rizika. Odborníci proto doporučují obrátit se raději na prověřené prodejce nebo si alespoň nechat nabízené auto prověřit odborníkem.

Když si koupíte nový vůz, jeho cena může okamžitě klesnout o 30 až 40%. Záleží na značce, kategorii a pořizovací ceně. Lidé, kteří preferují auto z druhé ruky, mají šanci získat ho za zlomek ceny nového. Průměrná prodejní cena ojetiny se dlouhodobě pohybuje kolem 200 tisíc korun.

 

Podle asociace autobazarů se u nás prodá ročně přibližně 600 tisíc ojetých vozů, z toho pak zhruba polovina přes inzeráty, to je ale podle odborníků velmi rizikový způsob, jak si auto pořídit. "Mnoho z nich jsou vozy, které byly autobazary odmítnuty k výkupu. Jejich majitel se jich přesto chce zbavit, proto je například nabízí za výrazně nižší cenu," uvedl Pavel Foltýn z Auto ESA.

 

Proto je podle odborníků důležité prověřit si stav a původ automobilu. Čeho si můžete všimnout na první pohled, je nápadně osahaný volant, promáčklá sedačka nebo sešlapané pedály. Měli byste také zjistit případné právní vady, kdo je majitel vozu, jestli není v leasingu, nebo v nějaké zástavě.

 

 

K tomu slouží některé databáze dostupné na internetu. "Je úplně nejsnazší nakupovat v certifikovaném autobazaru, který tyto úkony udělá za něj, protože ty automobily vlastní a odpovídá za případné vady," doplnil Foltýn.

 

Pokud nakupující dá přednost autu na inzerát, měl by se mít na pozoru. "Prodávající odpovídá pouze za ty skryté vady s tím, že kupující musí prokázat, že vada se vyskytovala v okamžiku prodeje," upozornil advokát Robert Plicka.

 

To ale mnohdy není snadné a takové případy pak končí u soudu. Tam už záleží na posudku soudního znalce. Každopádně experti také radí přizvat si k uzavírání kupní smlouvy právníka.

Aneta Procházková/epa TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

7.9. | 06:32 alfleth
3
jen blb si může koupit auto z bazaru a tím podporovat podvody se stáčenýmí ...
6.9. | 21:31 Štefan Deák
0
autobazary vám na předávací protokol napíšou že je potřeba vše opravit, když ...
14.9. | 21:06 lamabila
0
Náhlasit nevhodný komentář
Se nedivím, když nabídka je stále lepší a největší autobazary stále rostou. za menší cenu lehce ojeté, proč ne.
7.9. | 06:37 alfleth
1
Náhlasit nevhodný komentář
za mou octavii 3řady r.v. 2016 mi v AAA nabídly na výkup 79tisíc , prodejní cena je však u tohoto vozu kolem 290tis tak o čem ti odborníci tedy mluví . opět podporují podvody
7.9. | 06:32 alfleth
3
Náhlasit nevhodný komentář
jen blb si může koupit auto z bazaru a tím podporovat podvody se stáčenýmí tachometry a jiné ,obzvláště v AAA autovraky nebo jim podobní ESA atd a ještě k tomu přeplácet ty šmejdy aby měly tučné zisky
6.9. | 22:52 skeptikus
1
Náhlasit nevhodný komentář
..rady odborníků? To spíš rady vychcanejch překupníků z všech těch autoes a aaáček. Ta drzost kupovat přímo a nenechat autoesáky a podobný šmejdy z bazarů namastit si na váš účet kapsu, že?
6.9. | 21:31 Štefan Deák
0
Náhlasit nevhodný komentář
autobazary vám na předávací protokol napíšou že je potřeba vše opravit, když jsem upozornil na tu to skutečnost upozornil tak mi bylo vysvětleno že ten to posudek uvádí na všechna prodávaná auta. Vysvětleno mi bylo že se tím nemám řídit a auta se dělí na kategorie A,B,C, Po podepsání reklamací
Obchodní sdělení

Bohemia Apple