Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 6. 2017
nebezpečné nástrahy

Roční chlapeček se topil v bazénu v Kravařích. Letěl pro něj vrtulník

Chlapec u bazénu
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto

Teprve roční chlapeček se v pátek večer topil v zahradním bazénu v Kravařích u Opavy. První pomoc mu poskytla rodina, později záchranáři. Podařilo se ho vzkřísit a vrtulník ho odvezl do nemocnice v Ostravě.

Poklidný rodinný večer v Kravařích na Opavsku se včera kolem osmnácté hodiny zvrhl v drama a málem tragédii. Roční chlapec tam spadl do rodinného bazénu a topil se. Když ho rodina objevila a z vody vytáhla, byl v bezvědomí.

 

Poté, co záchranka dostala oznámení o tonoucím chlapci, vyslala na místo nejen rychlou sanitku, ale také vrtulník. Mezitím se dospělí snažili dítěti dávat první pomoc sami. To se zřejmě i z části povedlo. "První záchranáři byli u dítěte po pěti minutách od přijetí výzvy k zásahu. Dítě bylo v okamžiku příjezdu posádek zdravotnické záchranné služby v bezvědomí a ohrožení života, avšak spontánně dýchající," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

 

 

Na první pomoc navázali záchranáři. Dítěti poskytli kyslík, léky a začali s monitorováním jeho životních funkcí. "Stav dítěte se v průběhu zásahu začal zlepšovat a chlapce se následně podařilo přivést k vědomí. Tým letecké záchranné služby následně zajistil jeho transport do ostravské fakultní nemocnice," dodal mluvčí Humpl.

 

Ve spojitosti s tímto případem a nadcházející letní sezónou vydali záchranáři varování před podobnými tragédiemi, které se v létě občas stávají. Rodinné bazény by měly být zabezpečené proti přístupu malých dětí. A ty je při koupání nutné neustále sledovat. "Malé děti je nezbytné mít pod nepřetržitou vizuální kontrolou, protože i chvilka nepozornosti může vést k tragickým následkům," upozornil mluvčí Humpl.
 

tn.cz / gar