Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.4. 2017 20:36
anketa méně práce?

Rodí se plán zavést v Česku jen čtyřdenní pracovní týden!

Zdroj: TV Nova

Čtyři pracovní dny místo pěti - takový návrh teď zaznívá mezi politiky. Ti by chtěli prodloužit víkend o jeden den - tedy, že by se do volného dne počítal už i pátek. Česká republika totiž patří mezi země EU s jednou z nejdelších týdenních pracovních dob a to by se mohlo změnit. Návrh vítají odbory, proti jsou ale podnikatelé.

Anketa

Byli byste pro čtyřdenní pracovní týden?

Hlasovalo 9430 lidí.
Pondělí, úterý, středa a čtvrtek - to by mohl být celý pracovní týden. Místo pěti dnů bychom tak pracovali jen čtyři a za rok tak měli až o 50 dnů více volna.

 

Nápad se zamlouvá například Miroslavu Kalouskovi z TOP 09: "Tak jako se v šedesátých letech postupně přecházelo ze šestidenního na pětidenní pracovní týden, tak je možné a dokonce pravděpodobné, že se ve čtyřicátých letech bude chodit na čtyřdenní pracovní týden."

 

Opatrně myšlenku vítá i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. "Mně se ten návrh v principu líbí, ale myslím si, že si budeme muset ještě pár let počkat. Chtěla bych zaručit, že i za ty čtyři dny budou lidé dostávat takovou výplatu, která bude důstojná," řekla ke zkrácení pracovního týdne Marksová.

 

 

Kladné ohlasy zní i z ANO. "Populace stárne, pracovní síly bude ubývat, bude přibývat automatizace a ten trend je asi nezastavitelný," domnívá se poslankyně Radka Maxová (ANO). A podobně hovoří i odboráři. Práci lidí nahradí stroje a nebude tak potřeba pracovat pět dní, ale čtyři. To se odborářům zamlouvá - nemělo by se to ale odrazit na výplatě, tvrdí.

 

 

Ne všem se ale líbí snížení počtu pracovních dní, mohlo by to totiž ohrozit ekonomiku země. "Znamenalo by to samozřejmě dramatickou ztrátu ziskovosti, dramatickou ztrátu produktivity a to by se také podepsalo na hospodaření státu. Daly by se očekávat propady příjmů státního rozpočtu," vypočítává negativa viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

 

Česko patří ale k zemím, kde lidé stráví v práci nejvíce času. Zatímco u nás za rok odpracujeme v průměru 1750 hodin, v Belgii to je o 300 méně. Během šesti let tak český zaměstnanec odpracuje až o rok více.
 

 

 

tn.cz / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

30.4. | 20:45 wp2t
22
No platy jako za čtyři dny v týdnu už máme, tak by to neměl být velký problém i ...
1.5. | 14:34 Benito Juarez
-3
Jsem zásadně proti.Chci pracovat 7 dní v týdnu 24 hodin. ☻☻☻
8.5. | 07:46 Terka Ivanová
2
Náhlasit nevhodný komentář
tak to se mě netýká... pokud se dožiji, tak ve čtyřicátých letech budu v důchodu ....
2.5. | 13:01 alois223
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ono jak kdo. V zahraničí taky soukromníci dělají od rána do večera a nám se tu tvrdí že ne. Kdo chce u piva břečťan že má málo bude se 4 dny spokojený. Kdo má rodinu a odpovědnost tak bude makat jak bude chtít nebo jak bude moci.
1.5. | 17:00 leonisis
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ten napad co si uz nejeky patek cvrlikaji vrabci na strese, je beh na dlouhou trat.Zvladat praci jakoukoli za 4 dny co trva 5 dni je sibenicni! Jedine ze by se pracovalo 4 dny ale 9-10hodin. A nevim jake by byly dalsi nasledky.
1.5. | 14:47 Martina
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Věra Colbecková - manžel pracuje na obecním úřadu a má pracovní dobu 5 dní a rozhodně se nefláká. To, že pro veřejnost je otevřeno 3 dny v týdnu neznamená, že se pracuje 3 dny v týdnu. V tom nožství byrokracie co tu je, by úředníci mohli dělat 6 dní v týdnu!
1.5. | 14:42 Martina
0
Náhlasit nevhodný komentář
lenka nováková - ve státním sektoru pracuji. Mám plat o 30% nižší než je stejná pozice v soukromém sektoru, takže neplácejte nesmysly a neházejte politiky do stejného pytle, jako jsou zdravotníci, hasiči atd.!
1.5. | 14:34 Benito Juarez
-3
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem zásadně proti.Chci pracovat 7 dní v týdnu 24 hodin. ☻☻☻
1.5. | 08:29 Dave Bolf
8
Náhlasit nevhodný komentář
hmm, takže mě se to netýká stejně tak doktorů prodavaču a skladníku kde je nepřetržitý provoz a turnus směny 12cky (krátký dlouhý týden) a jelikož takhle jede téměř každá druhá firma tak si myslím, že je to zákon úplně k hovnu... a pochybuji, že Sobotka by tak zvedl platy aby se to vyrovnalo.
1.5. | 07:45 remark
16
Náhlasit nevhodný komentář
A co naši romové?Někteří z nich si myslí,že je tady seslal bůh.Takže pracovat? Říkají si,co to vůbec je pracovat? Co to zere? A vůbec,co nás s tím otravujete...
1.5. | 07:38 Věra Colbecková
8
Náhlasit nevhodný komentář
Proč ne? Ale koho se to vlastně týká? Jediná skupina, která si tří denní víkend bude moci vychutnat naplno, jsou úředníci. Ale ti už to tak mají. :) Hlasovala jsem ano, ale jak o tom teď přemýšlím, uvědomuji si, že je to nesmysl.
1.5. | 00:39 bogorovnyj
16
Náhlasit nevhodný komentář
Se zkráceným pracovním tydnem se vám úměrně zkrátí taky plat.