Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.4. 2017 20:36
anketa méně práce?

Rodí se plán zavést v Česku jen čtyřdenní pracovní týden!

Zdroj: TV Nova

Čtyři pracovní dny místo pěti - takový návrh teď zaznívá mezi politiky. Ti by chtěli prodloužit víkend o jeden den - tedy, že by se do volného dne počítal už i pátek. Česká republika totiž patří mezi země EU s jednou z nejdelších týdenních pracovních dob a to by se mohlo změnit. Návrh vítají odbory, proti jsou ale podnikatelé.

Anketa

Byli byste pro čtyřdenní pracovní týden?

Hlasovalo 9446 lidí.
Pondělí, úterý, středa a čtvrtek - to by mohl být celý pracovní týden. Místo pěti dnů bychom tak pracovali jen čtyři a za rok tak měli až o 50 dnů více volna.

 

Nápad se zamlouvá například Miroslavu Kalouskovi z TOP 09: "Tak jako se v šedesátých letech postupně přecházelo ze šestidenního na pětidenní pracovní týden, tak je možné a dokonce pravděpodobné, že se ve čtyřicátých letech bude chodit na čtyřdenní pracovní týden."

 

Opatrně myšlenku vítá i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. "Mně se ten návrh v principu líbí, ale myslím si, že si budeme muset ještě pár let počkat. Chtěla bych zaručit, že i za ty čtyři dny budou lidé dostávat takovou výplatu, která bude důstojná," řekla ke zkrácení pracovního týdne Marksová.

 

 

Kladné ohlasy zní i z ANO. "Populace stárne, pracovní síly bude ubývat, bude přibývat automatizace a ten trend je asi nezastavitelný," domnívá se poslankyně Radka Maxová (ANO). A podobně hovoří i odboráři. Práci lidí nahradí stroje a nebude tak potřeba pracovat pět dní, ale čtyři. To se odborářům zamlouvá - nemělo by se to ale odrazit na výplatě, tvrdí.

 

 

Ne všem se ale líbí snížení počtu pracovních dní, mohlo by to totiž ohrozit ekonomiku země. "Znamenalo by to samozřejmě dramatickou ztrátu ziskovosti, dramatickou ztrátu produktivity a to by se také podepsalo na hospodaření státu. Daly by se očekávat propady příjmů státního rozpočtu," vypočítává negativa viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

 

Česko patří ale k zemím, kde lidé stráví v práci nejvíce času. Zatímco u nás za rok odpracujeme v průměru 1750 hodin, v Belgii to je o 300 méně. Během šesti let tak český zaměstnanec odpracuje až o rok více.
 

 

 

tn.cz / gar
Reklama