Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 7. 2014
Tvrdé tresty

Rodiče nutili děti krást peněženky a mobily! Skončili u soudu

Prodavačky si zahrály na policajtky. Chytili zloděje v prodejně
Zdroj: Mediafax

Pařížský soud dnes potrestal až osmi lety vězení skupinu rumunských Romů, kteří nutili v ulicích francouzské metropole své děti krást mobilní telefony a peněženky.

Tvrdé tresty ve výši až šesti let vězení s pokutou 30 tisíc eur (823 000 Kč) uložil také překupníkům, kteří ukradené předměty prodávali dál na černém trhu.


Vynesení rozsudků, které se svou výší blížily požadavkům státních žalobců, vyvolal podle agentury AFP pozdvižení v soudní síni, kam se dostavili příbuzní souzených. Někteří hosté, kteří se neubránili křiku a slzám, byli vyvedeni.


Před soudem stanulo celkem 20 rumunských Romů a tři Maročané, kteří podle obžaloby systematicky využívali své děti k páchání trestných činů. Nejtvrdší tresty dostali navíc ti, kteří se neštítili děti ve věku od devíti do 17 let k této činnosti nutit násilím.


Každé dítě mělo za úkol denně donést gangu aspoň jednu až dvě peněženky a dva až tři mobilní telefony. Utržené peníze pachatelé buď utráceli v hracích automatech nebo posílali příbuzným do Rumunska na výstavbu nebo opravu domů.


Většina odsouzených dostala také doživotní zákaz pobytu na francouzském území.

tn.cz / ČTK