Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.3. 2017 12:34
jednání vlády

Rodiče vícerčat si mohou polepšit! Příspěvek na péči vzroste o tisíce

Ušetřené peníze
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com
Ilustrační foto

Vláda schválila silnější podporu rodin s trojčaty a vícerčaty a zvýšení příspěvku na péči. Návrh novely o sociálních službách teď bude posuzovat Sněmovna.

Vláda posílá Sněmovně k posouzení návrh novely zákona o sociálních službách. Schválila například silnější podporu rodin s trojčary a vícerčaty a zvýšení příspěvku na péči. V určitých případech by měl být podle návrhu příspěvek zvýšen z 13 200 na 19 200 korun. O rozhodnutí kabinetu informoval mluvčí vlády Martin Ayrer.

 

Návrh zákona počítá s tím, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Novela by měla podle návrhu, který šel do vlády, stanovit minimální sumu, která by se poskytovala na dotace na sociální služby. Podle ministerstva to zvýší jistotu financování a stabilitu systému. Změnit by se měla i pravidla registrací služeb.

 

Vláda podle ministerstva zdravotnictví schválila v rámci diskuse o novele o sociálních službách také legislativní zakotvení hospiců do českých norem a úpravu zákona o zdravotních službách.

 

 

Službu umírajícím budou moct podle návrhu nabízet poskytovatelé zdravotních služeb paliativní nebo domácí péče registrovaní podle požadavků zákona o sociálních službách.

 

Smyslem úpravy zákona o zdravotních službách je podle ministra zdravotnictví Milostava Ludvíka deklarovat existenci hospiců, v nichž se pečuje o osoby v poslední fázi života. "Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že tato změna povede k větší dostupnosti hospicové péče pro všechny, kdo ji potřebují," uvedl v tiskové zprávě. 

mom tn.cz / ČTK