Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.8. 2017 21:36
Nepovedený převrat

Rok od puče začal v Turecku obří proces. Souzeno je na 500 lidí

Zdroj: TV Nova

V Turecku začal dnes dopoledne dosud největší proces kvůli loňskému zmařenému pokusu o puč. Souzeno je téměř 500 lidí, někteří v nepřítomnosti.

To se týká i hlavního obžalovaného, duchovního Fethullaha Gülena, který žije dlouhodobě v USA a kterého vláda považuje za strůjce pokusu o převrat. Gülen, jehož vydání Ankara zatím bezúspěšně požaduje po Spojených státech, vinu odmítá.


Kromě Gülena je obžalována řada armádních důstojníků. Souzen, avšak v samostatném řízení, je podle agentury AP i bývalý velitel letectva Akin Öztürk, který se zodpovídá jako vůdce celého spiknutí. Celkem je obžalováno 486 lidí, z toho valná většina je ve vězení; 18 je souzeno na svobodě a sedm je na útěku.


Obžaloba se týká trestných činů "porušení ústavy, pokus o vraždu prezidenta a svržení vlády, vedení ozbrojené teroristické organizace a vražda". V případě uznání jejich viny hrozí mnohým obviněným doživotní vězení.


Pokus o převrat z 15. července 2016 si vyžádal 249 obětí na životech. Zabito bylo také kolem 30 osob aktivně zapojených do puče.


Obžaloba viní skupinu z toho, že na leteckou základnu Akinci nedaleko Ankary unesla loni 15. července několik velitelů armády, včetně náčelníka generálního štábu Hulusiho Akara, a držela je tam jako rukojmí, dokud je neosvobodily brzy ráno následujícího dne speciální jednotky. Kromě toho obžalovaní čelí obvinění, že mají na svědomí ostřelování vládních budov a parlamentu v Ankaře a v Istanbulu během pokusu o puč.Proces se koná za přísných bezpečnostních opatření nedaleko Ankary ve městě Sincan, kde byla ve vězeňském komplexu zřízena speciální soudní síň pro procesy spojené s loňským pokusem o puč.


Síň pojme až 1560 lidí. Už v únoru se v ní konal proces s asi 330 údajnými pučisty a v květnu v ní bylo souzeno na 220 lidí.


Do střežení soudu je podle agentury Anadolu zapojeno 1130 členů bezpečnostních složek, včetně speciálních jednotek s odstřelovači. Nasazena jsou obrněná vozidla i drony.

tn.cz / ČTK