Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 4. 2018
Boj proti migraci

Rok vězení pro nelegální migranty. Francie zpřísňuje migrační politiku

Migranti na lodi
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto

Dolní komora francouzského parlamentu schválila v neděli pozdě večer kontroverzní změnu migračního zákona. Nová přísná úprava zavádí třeba tresty za ilegální překročení hranice nebo prodlužuje dobu, po kterou je možné migranty zadržovat.

Imigrační reforma dělila vládnoucí centristické hnutí Republika v pohybu prezidenta Emmanuela Macrona. Hlasování se zdrželo 14 poslanců hnutí, jeden hlasoval proti.

 

O zákonu měli poslanci hlasovat už v pátek, ale debata se kvůli pozměňovacím návrhům, kterých poslanci předložili přes 1 000, protáhla přes celý víkend. Hned 200 změn navrhovali poslanci vládnoucího hnutí.

 

"Nejsem si jistý, jestli takto vysíláme světu zprávu, za níž se Francie vždy stavěla," vysvětloval, proč hlasoval proti, poslanec vládní strany Jean-Michel Clément.

 

Nová reforma zavádí třeba až roční vězení pro ty, kteří překročí ilegálně francouzskou hranici. Žádosti o azyl by měly úřady vyhodnotit během 6 měsíců, doposud na to měly dvojnásobný čas. Reforma usnadňuje deportaci ekonomických migrantů. Běžence čekající na deportaci pak úřady budou moci zadržovat až 90 dní.

 

"Ničím se nedá ospravedlnit zavírání dětí," kritizoval změnu poslanec opozičních socialistů Herve Saulignac.

 

 

Podle lidskoprávních organizací nový předpis nejhůře dopadne na ty nejzranitelnější. Kritizují třeba to, že na odvolání se proti zamítnutí žádosti o azyl budou mít migranti jen dva týdny. Podle neziskovek to na nasbírání dostatečného množství důkazů podporujících žádost o azyl není dostatečný čas.

 

O návrhu teď bude jednat francouzský senát. Prezidenta Macrona čeká setkání s dalším kritikem ilegální migrace. Ve Washingtonu se během státní návštěvy USA má sejít s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
 

vbo TN.cz
Reklama