Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.6. 2016 07:57
Důsledky Brexitu

Ropa, libra, euro a akcie se propadají, naopak zlato posiluje

Asijské akciové trhy reagovaly na brexit propadem
Zdroj: ČTK
Asijské akciové trhy reagovaly na brexit propadem

Brexit vážně ovlivní světovou ekonomiku. Libra se propadá na nejhorší úroveň za poslední tři dekády. Velký propad zaznamenaly také asijské akciové trhy. Začátku obchodování v Evropě se finančníci děsí. Propadá se také cena ropy. Naopak stoupá cena zlata.

Asijské akciové trhy dnes kvůli vyhlídkám na odchod Británie z Evropské unie prudce oslabují. Hlavní index japonských akcií Nikkei ztrácí více než osm procent. Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska si odepisuje téměř pět procent. Vývoj na trzích podle BBC signalizuje, že britská burza zahájí obchodování se zhruba osmiprocentním propadem.

 

Britská libra se propadla až o 9,4 procenta a dostala se na 1,3462 USD, tedy nejníže od září 1985. "Je to divoké," řekl k situaci na finančních trzích hlavní ekonom investiční společnosti AMP Capital Shane Oliver.

 

Na brexit doplácí také euro. Na devizových trzích prudce oslabuje, k dolaru odepisuje asi čtyři procenta a sestoupilo pod hranicí 1,1 USD. Dostalo se tak nejníže od letošního března

 

Cena zlata dnes kvůli obavám, že Británie vystoupí z Evropské unie, prudce zpevnila a dostala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů (32.110 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Proti předchozímu dni zaznamenala až osmiprocentní nárůst. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.
 

"Protože je brexit považován za mimořádně rizikovou událost, má tendenci vyvolávat velký zájem o zlato," uvedl jeden z analytiků společnosti Mizuho Bank. Cena zlata se vyšplhala až na 1362,60 USD/oz. "Investoři se snaží ochránit své investice," uvedl analytik Naeem Aslam ze společnosti Think Forex.
 

 

Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o šest procent, čímž reagovaly na průběžné výsledky referenda v Británii. Ty naznačovaly, že příznivci takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, mají náskok před příznivci setrvání v unii. Cena severomořské ropy Brent kolem 06:30 SELČ ztrácela 5,9 procenta na 47,90 USD za barel.

 

Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivá," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

24.6. | 13:32 allanaldik
4
ropa podle toho zlevnila ale u nas v CR se pro jistotu zdrazi aby lidi vedeli ...
25.6. | 10:21 Ton Alfonso
-1
Ropa klesá ale zdražovat se musí mají staré zásoby nakoupené až je vyčerpají ...
25.6. | 10:21 Ton Alfonso
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Ropa klesá ale zdražovat se musí mají staré zásoby nakoupené až je vyčerpají tak ropa opět bude zdražovat a ceny nafty půjdou nahoru a že nakoupili levnou naftu jak šla ropa dolů ?to už mají údajně vyčerpané a nakoupili už tu zas dražší tak se musí opět zdražovat takhle to funguje v čechostánu .
24.6. | 19:26 allanaldik
0
Náhlasit nevhodný komentář
fabien barthez - nikdo z nich to nevrati a zadny vypatlany politik to nezaplati s tim musime byt smireni. ted bude min penez tak snad vypalne turkum a ostatnim zemim bude jen symbolické.
24.6. | 19:11 overal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pokles ceny ropy vítám (promiňte překlep)
24.6. | 19:10 overal
1
Náhlasit nevhodný komentář
Pokles ceny ropy vám a pokles ceny libry je jen důsledek snahy mezinárodních vexláků nahrabat si co nejvíce na jakékoliv události! Skutečný vliv vystoupení Británie z EU se začne projevovat za více než 2 roky a bude znamenat pomalý, ale stálý vzestup kurzu libry nezatížené živením Bruselu!
24.6. | 13:32 allanaldik
4
Náhlasit nevhodný komentář
ropa podle toho zlevnila ale u nas v CR se pro jistotu zdrazi aby lidi vedeli ze se zdrazovat postupne musi, zadne zlevnovani nebude. ted se musi nekde ziskat penize o ktere jsme prisli odchodem Britanie.
Obchodní sdělení

Bohemia Apple