Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 16. 5. 2017
houbařská sezóna

Rostou! Houbaři nosí plné koše a hlásí první hřiby! Kam vyrazit?

Houbaření
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Počasí houbám v posledních dnech přeje. Ranní mrazíky pominuly a déšť se střídá se sluníčkem. Není tedy divu, že houbaři z celé republiky hlásí úlovky. Z lesa nosí i pořádné hřiby.

S prázdnou letos houbaři z lesa nechodili už v březnu, teprve teď ale naplno startuje jejich sezóna. Májovky a smrže sbírají lidé po kilech, konečně se ale také objevily první hřiby. Pochutnat si můžete hlavně na kozácích.

 

Současné teplo a dostatek vláhy slibují, že i v následujících dnech budou mít houbaři žně. Nejoblíbenějšími jarními houbami jsou právě smrže, čirůvky májovky nebo kačenky české. Začátkem května se přidala také penízovka dubová či opeňka měnlivá, radí web nahoubach.cz.

 

Druhá polovina května pak podle mykologů přeje prvním hřibovitým houbám. A to potvrzují také sami houbaři. "Hodonínsko 2 kozáci," hlásí Luba na webu nahouby.cz. Prvního kozáka našel v lese u Bohdalova také Jirka z Vysočiny. Již brzy bychom se ale mohly dočkat také hřibu dubového nebo borového.

 

 

S předstihem začíná růst také bedla, kterou v lesích běžně najdeme až v období prázdnin. "Dnes na zahrádce objevena bedla, třeba začínají," napsal houbař ze Zlínska.
Májovky a smrže hlásí houbaři z celé republiky a je jich požehnaně. "Včera na svazích tratě železniční mezi Horní Suchou a Albrechticemi nález májovek v množství cca 1 kg - mladé a zdravé," pochlubil se houbař z Moravskoslezského kraje. Téměř dvacítku májovek našla houbařka v lesoparku v Praze-Kobylisích.

 

Také už jste se letos radovali z prvních hub? Pochlubte se nám! Fotky posílejte na e-mail zpravy@nova.cz nebo na náš facebook!

 

Před pár dny se ze slušné nadílky smržů radoval houbař z Moravského krasu. "85 kusů smržů obecných a pár kačenek," pochlubil se na webu nahouby.cz Hromadu smržů hlásí také z Telče.

 

Pozor si v těchto dnech dejte naopak na jarní jedovaté houby. Určitě nesbírejte závojenku jarní, není to stejná houba jako závojenka podtrnka, která je naopak velmi chutná. Jedovatého ucháče obecného si zase můžete splést se smržem.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SEZÓNA JE TU! Přečtěte si 6 věcí o houbách, které jste určitě nevěděli, ale měli byste

FOTO: Největší houbu na světě našel tento Mexičan

Houby jako symbol zdraví! Pomohou na záněty, nadváhu i proti rakovině

mom TN.cz

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

16.5. | 19:20 Roman Skala
3
Tvrdí nějaký kokkot, že rostou hřiby?
16.5. | 18:39 bimbi20
-7
Ať už konečně tento koníček zpoplatní... Za vše se platí, ale tohle je pořád ...
13.9. | 11:44 johnny008
0
Náhlasit nevhodný komentář
Chodím dvakrát týdně brzo ráno cca v půl šesté ráno. S sebou beru tuhle čelovku http://www.nitecore.eu/nitecore-hc60-celovka-cree-xm-l2-u2-1000-lm-usb-nabijeci-1x18650-nebo-2xcr123, kterou okolo osmé vypínám a pomalu odcházím domů s narvaným velkým košem, plným krásných hub. Hlavně mě neruší hluk.
19.5. | 12:50 jiři nepraš
1
Náhlasit nevhodný komentář
DDEEBBIILLOOVVÉÉ
19.5. | 12:49 jiři nepraš
0
Náhlasit nevhodný komentář
tohle může napsat jen ........, plné koše hub, a kde máš ty koše ty !!!!!!!!
17.5. | 05:49 leonisis
1
Náhlasit nevhodný komentář
Podpapiraky rostou celorocne a vzdy je jich nejvic.
16.5. | 22:34 bard-lidu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Já jsem dnes na odpolední sváču konzumoval už čtvrtou letošní smaženici. Houby v sobě mají hodně vody, protože je (zatím) dostatek srážek. Za čtvrt hodiny se to vydusí s pepřem, kmínem a solí na cibulce a sádle. Pak do toho plcnout čtyři vajíčka, majoránku a mňamka je na světě.
16.5. | 19:20 Roman Skala
3
Náhlasit nevhodný komentář
Tvrdí nějaký kokkot, že rostou hřiby?
16.5. | 19:10 jkazatel
1
Náhlasit nevhodný komentář
A to se ještě smí sbírat houby ?? Podle televize Z Nova je vše v soukromých rukou.
16.5. | 18:39 bimbi20
-7
Náhlasit nevhodný komentář
Ať už konečně tento koníček zpoplatní... Za vše se platí, ale tohle je pořád zadarmo. Státu utíkají nemalé zisky. Vše Češi rozkradou a zplundrují... Jsme ostuda tohoto národa.
16.5. | 18:26 pichav
-5
Náhlasit nevhodný komentář
☝ NEKDO JE HORNAK !!!! A JE RAD KDYZ ROSTOU KOZY !!!! NEKDO JE HOUBAR !!! A JE RAD KDYZ ROSTOU HOUBY !!! A TO JSOU DOBRE ZPRAVY !!!! PRO MISTNI STARE KOZAKY !!!! POKUD JESTE NEZEMRELI A ZIJI DODNES !!!! ☝
16.5. | 18:19 Roman Skala
-2
Náhlasit nevhodný komentář
Zase to pomýlené názvosloví tupců. Hřibovité houby ještě nerostou.