Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.10. 2017 22:53
poslední sbohem

Lidé se loučili s Janem Třískou: Zaplněné divadlo a zdrcená vdova

Zdroj: TV Nova

Česko se dnes v Národním divadle naposledy rozloučilo s hercem Janem Třískou, který tragicky zemřel minulý týden po pádu z Karlova mostu. Sešly se zde desítky osobností české umělecké scény a stovky lidí z řad veřejnosti.

Ve foyer Národního divadla je umístěna kondolenční kniha, kam mohou lidé zapsat vzkaz nebo vzpomínku na zesnulého herce. Už od půl desáté se před budovou tísnil dav lidí.

 

Dorazila celá řada uměleckých hvězd. Poslední rozloučení začalo v deset hodin a jako první promluvil ředitel Národního divadla Jan Burian. "Loučíme se dnes s mimořádným umělcem. Význam jeho tvorby znamenal mnoho pro Národní divadlo i vývoj herectví. Provokoval a vzrušoval. Stal se symbolem a idolem pro svou generaci," řekl ředitel.

 

Ministr kultury Daniel Herman řekl, že si velmi váží odkazu tohoto velikého herce a člověka. "Dokázal zachovat morální principy. Jeho odchod je zahalen mystickým oblakem," řekl Herman. Třísku srovnal s Janem Nepomuckým, který se také nesklonil před názory, kterým nevěřil, a stejně jako Tříska našel smrt pod Karlovým mostem.

 

131

GALERIE: Rozloučení s Janem Třískou

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Rozloučení s Janem Třískou - 1

Hodnocení:

 

Shakespearolog a profesor anglistiky Martin Hilský zavzpomínal na Třískovy role právě ve hrách Williama Shakespeara. Tříska byl totiž velkým milovníkem tohoto anglického spisovatele a na Hradě ztvárnil postavu Krále Leara. "Někdo sbírá motýly, já sbírám slova," řekl mu prý jednou Tříska.

 

Mezi řečníky nechyběly ani Třískovy děti, na jejich češtině ale bylo znát, že většinu života vyrůstaly ve Spojených státech. "Táta nám četl pohádky a říkal básničky. Věřil v sílu slova, stále něco recitoval, studoval, učil se texty a slovíčka," vzpomínala při rozloučení Třískova dcera Jana. Druhá dcera Karla pak zarecitovala báseň Křišťálová studánka od Josefa Václava Sládka.

 

 

U Třískovy rakve, která byla umístěna uprostřed jeviště, postupně drželo čestnou stráž mnoho jeho hereckých kolegů. Mimo jiných například Iva Janžurová, Jan Hrušínský, Alois Švehlík, Taťjana Medvecká, Jiří Štěpnička či Zdeněk Svěrák.

 

Jako vzpomínku na Třísku vytvořili Jiří Mádl a Jan Svěrák krátké video, které bylo sestřihem nejlepších herových rolí.

 

Pieta vyvrcholila vynesením rakve před Národní divadlo, kde herecké legendě všichni naposledy zatleskali a rakev odvezl pohřební vůz. Vdovu po Janu Třískovi Karlu Chadimovou museli v závěru obřadu podpírat dcery, ani jedna z nich se neubránila slzám.

 

 

Tříska spadl v sobotu 23. září z Karlova mostu do Vltavy a v umělém spánku byl převezen do Ústřední vojenské nemocnice. Tam o dva dny později později zemřel. Celý incident byl podle policie nešťastnou náhodou.

 

Tříska byl oceňován jako herecká legenda. Působil jak na divadelních prknech, tak na filmovém plátně. Byl inspirací především mladším kolegům. Jedním z mladších kolegů, kteří jej obdivovali, byl i herec Jiří Mádl, se kterým měl Tříska minulý týden začít natáčet snímek Na střeše.

 

Manželka Jana Třísky Karla Chadimová přijela do Čech už minulý týden ve středu. Dříve bohužel z Los Angeles dorazit nestihla, přestože se snažila. Prakticky okamžitě po příletu začala jednat s Národním divadlem, které nabídlo, že by rozloučení s legendárním hercem mohlo proběhnout právě tam.

 

 

Chadimová se snažila dorazit do Čech hned jak se dozvěděla o manželově sobotní nehodě. Ten však zraněním v noci z neděle na pondělí podlehl.

 

Podívejte se na reportáž o tragické smrti Jana Třísky: 

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Poslední přání Jana Třísky ( †80) před nešťastnou smrtí: Co chtěl po své rodině?

Tajemství smrti Jana Třísky (†80): Blízký kamarád ví, proč seděl na Karlově mostě! Herec mu to řekl

kik/mom TN.cz