Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 8. 2016
nebezpečí vedra

Rozpálená past: Dětem v autě hrozí dehydratace i zástava srdce

Dítě v rozpáleném autě
Zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com

Léto s sebou nepřináší jen příjemné počasí a spousty radovánek, za vysokými teplotami se může skrývat ohromné nebezpečí spočívající v rozpálených autech. Ať už jde o děti nebo zvířata, auto se pro ně může stát smrtící pastí, ze které není úniku. Tragická nehoda hrozí i těm nejopatrnějším, stačí chvíle nepozornosti.

I když venku nemusí panovat úplně tropické počasí, auto se na sluníčku dokáže velice rychle nesnesitelně rozpálit a vysoká teplota je uvnitř, i když je zrovna lehce pod mrakem. Teploty v autě se při 30°C venku snadno vyšplhají přes 60°C a zdaleka se zde nemusí zastavit.

 

I když si spousta lidí myslí, že stihnou například rychlý nákup, už po deseti minutách se podle portálu heatkills.org v autě zaparkovaném na slunci na parkovišti zvedne teplota průměrně o 13 stupňů, po hodině může být podle univerzity v San Francisku rozdíl i přes 40 stupňů. Nepomůže ani pootevřené okno, které cirkulaci vzduchu v autě nezajistí.

 

U dítěte ponechaného v autě hrozí v horkém počasí velice rychlé přehřátí. "Dítě je na teplotní výkyvy citlivější, než dospělý člověk. Zpočátku je neklidné, potí se, může mít zastřený hlas, může zvracet, pak nastává apatie a následně bezvědomí a smrt. Úmrtí, které může přijít u dítěte v uzavřeném autě v horku už za 15-30 minut, je způsobeno dehydratací, otokem mozku a někdy srdeční zástavou," vysvětlila primářka dětského urgentního příjmu motolské fakultní nemocnice MUDr. Marie Mikulecká.

 

 

Pokud dojde k nešťastné situaci, je potřeba dítě z rozpáleného auta ihned přesunout na chladnější místo, minimálně by se mělo jednat o stín. Následně je podle Mikulecké vhodné sundat dítěti oblečení, protože zadržuje teplo. Je důležitě ochlazovat tělo i hlavu studenými zábaly. V případě, že je dítě při vědomí, je dobré doplnit mu tekutiny, nejvhodnější jsou minerálky. S ochlazováním a doplňováním tekutin je nutné pokračovat až do příjezdu záchranky.

 

Kvůli zvyšujícímu se počtu smrtelných nehod vzniká nepřeberné množství organizací, které se touto problematikou zabývají. Podle organizace KidsAndCars je jen otázkou času, než budou auta vybavena čidlem, které řidiče na dítě v autě bude upozorňovat. "Dnes už si skoro nekoupíte auto, které by vás neupozornilo na rozsvícená světla," uvedla zakladatelka organizace Janet Fenellová, podle které si automobilové společnosti uvědomují , že jsou řidiče pouze lidé, kteří často zapomínají. "Otázkou zůstává, kdo určil, že je důležitější nemít mrtvou baterku než nemít mrtvé dítě," doplnila Fenellová.

 

Rodiče nemusí nutně svého potomka v autě zapomenout, dítě může do vozidla vlézt například při hledání hraček nebo při hře. Stát se to může kdykoliv, KidsAndCars proto vytvořili seznam doporučení, která by měl každý rodič dodržovat.

 

 

Podle organizace je dobré naučit se kontrolovat zadní sedadla vždy, když zamykáte auto. Pomůže vytvořit si nějakou připomínku, například nechávat důležité osobní věci na zadním sedadle nebo například poutat dopředu plyšové zvíře kdykoliv, když poutáme dítě do sedačky. Pokud dítě někdo hlídá, je nutné nastavit striktní podmínky při přesunech autem.

 

Také je dobré auto neustále zamykat, i když je zaparkované na zahradě nebo v garáži, je také dobré požádat o to stejné své sousedy. Dálkové ovladače by měly zůstávat na místě, kde se k nim děti nedostanou.

 

Následující video ukazuje, jak dlouho vydrží hráč amerického fotbalu v rozpáleném autě.

 

Pokud nastane hororová situace, že se dítě ztratí, je dobré zkontrolovat nejen své auto, ale také auta v okolí, dítě si pro svou hru nemusí vybrat nutně nejbližší vozidlo. Jestliže najdete dítě v autě v horkém dni, zapojte se. Pokuste se voláním o pomoc přivolat majitele auta, pokud se to nepovede, volejte ihned na tísňovou linku.

 

"Pokud někdo jde okolo rozpáleného uzamčeného motorového vozidla a je v něm dítě, které se nemůže dostat ven a zdravotně na tom není dobře, nejlepší je ihned zavolat na tísňovou linku 158 a nechat se vést operačním důstojníkem, neboť okolnosti každé situace jsou jiné a operační důstojník tak nejlépe vyhodnotí danou situaci. Policista po telefonu dotyčného vyslechne a poradí mu, co v takovém případě dělat. Zda tedy rozbít okénko a dítě vytáhnout anebo vyčkat do příjezdu policistů," přiblížila ideální postup vrchní komisařka Ivana Nguyenová.

 

 

Okolnosti každé situace jsou jiné, kolemjdoucí může v krajní nouzi okénko rozbít a dítě dostat ven, pokud by vyšetřování ukázalo, že se ale o krajní nouzi nejednalo, mohl by se člověk dopustit i poškození cizí věci.

 

Tabulka - Nárůst teploty v autě

 

Situace se netýká pouze dětí, ale dotýká se i zvířat a to především psů, kterých v rozpálených autech uhyne neuvěřitelné množství. Většina krutých úmrtí navíc projde společnostní bez povšimnutí.
 

klma TN.cz
Reklama