Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 6. 2017
poplatky na silnicích

Rozšíření mýtného za miliardy čelí kritice, nemusí se vyplatit

Zdroj: TV Nova

Po roce 2019 by měla být rozšířena síť silnic, na kterých budou nákladní auta a autobusy platit mýtné. Ministr dopravy Dan Ťok trvá na vyhlášení tendru na výběr mýta, za který stát zaplatí desítky miliard. Placení chce rozšířit na nejvytíženější silnice I. třídy. Kritici namítají, že se nový systém nemusí vyplatit.

Už za tři roky by mohlo být zpoplatněno dalších 900 kilometrů silnic, dohromady by tedy po Česku platila nákladní auta mýto na 2300 kilometrech.

 

Ministr dopravy Dan Ťok se chystá vyhlásit tendr na výběr mýta po roce 2019 a to i navzdory kritice, která přichází ze stran svazu průmyslu, nebo sdružení dopravců. V současnosti stát vybírá na silnicích I. třídy mýto pomocí mýtných bran. Ty používají mikrovlnnou technologii. Tuto technologii by ale při větším objemu zpoplatněných silnic musel nahradit systém satelitní.

 

"Ten systém jsme deset let ladili společně s provozovatelem, s Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky a s budovatelem Kapschem. Funguje to docela dobře a že by se celý měl vyhodit, aby se mohlo něco vytendrovat, nám připadá jako úplný nesmysl," uvedl mluvčí sdružení dopravců ČESMAD Martin Felix.

 

"Budeme-li chtít jezdit po silnicích první třídy, tak budeme muset platit mýtný, ať se nám to líbí, nebo nelíbí. Zvýší se tím náklady, zdraží se tím doprava," vysvětlila jednatelka dopravní společnosti Zlata Andrlová.

 

 

Zdražit by pak mohly třeba i základní potraviny. Stát by měl vybrat na navržených úsecích celkem 5,5 miliardy za pět let, nejde ale o čistý příjem, musí se od něj odečíst náklady na výběr mýta.

 

"Jsme zásadně proti způsobu rozšíření mýta do budoucnosti, protože to je nesmysl vymyšlený ministrem Ťokem a schválený vládou," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Jaroslav Hanák.

 

"Děláme tendr v souladu se zákonem o veřejných zakázkách, takže nemůžeme vytrubovat, co v tom tendru bude. Umožní další varianty a já bych řekl, nechte se překvapit, v nejbližších dnech to celé představíme," reagoval ministr Ťok.
 

TN.cz