Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 3. 2018
foto uvnitř ovce domácí

Roztomilé přírůstky: V ostravské zoo se narodily malé valašky!

Mláďata valašek - 2
Zdroj: Zoo Ostrava

Letošní zima byla v ostravské zoologické zahradě plodná. Důkazem jsou i roztomilá jehňata ovce domácí, tzv. valašky. Těch najdeme nyní ve výběhu rovnou šest!

Jehňata se v ostravské zoo narodila v průběhu celé zimy – dva beránci na konci ledna, dva beránci a jedna ovečka na konci února a nakonec přišla na svět ještě jedna ovečka první březnový den. "Ovce domácí valaška je odolné plemeno a samice často rodí mláďata uprostřed zimy. Mláďata jsou velmi otužilá a od prvních dnů jsou schopna pobývat venku, a to i za poměrně nízkých teplot," uvedla tisková mluvčí Zoo Ostrava Šárka Nováková.

 

13

GALERIE: Mláďata valašek v Zoo Ostrava

Zdroj: Zoo Ostrava

Mláďata valašek - 1

Hodnocení:

 

Zajímavostí je, že nejsou všechna jehňata bílá, jak je u tohoto plemene obvyklé, ale jsou mezi nimi barevně odlišná dvojčata – černobílá ovečka a celý černý beránek. "V loňském roce jsme rozšířili stádo valašek o několik nových samic. Byla mezi nimi i jedna černá ovce. Černé zbarvení není u tohoto plemene zcela běžné," vysvětluje Šárka Nováková.

 

 

Ovce domácí valaška je původní hrubovlnné plemeno chované pro mléko, maso a vlnu. Na naše území se dostalo s valašskou kolonizací v 15.-16. století. Je menšího vzrůstu, hmotnost bahnic je 35-40 kg, beranů 45-55 kg. Ve 20. století se pro větší užitkovost křížily valašky s jinými plemeny, až se původní plemeno stalo velmi vzácným. Tyto jehňata mají návštěvníci ostravské zoologické zahrady možnost vidět ve výběhu v expozici Na statku.

TN.cz
Reklama