Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 4. 2017
Střepiny

Rozvod Británie s Evropskou unií: Jak se dotkne nás Čechů?

Zdroj: TV Nova

Zabalit si v Česku raneček a odjet pracovat do Velké Británie nebude rozhodně vůbec jednoduché. Volný pohyb osob leží Britům v žaludku tak, že byl jedním z hlavních důvodů, proč řekli Britové Evropské unii ne.

Nejvíce by to postihlo brigádníky jako pokojské, číšníky, stavební dělníky nebo ty, kteří by chtěli pracovat na zemědělských farmách. Naopak vysoce kvalifikovaným pracovníkům jako třeba IT experti zřejmě nic takového nehrozí. Britové si prostě budou vybírat, což teď nemohou, alespoň co se týče obyvatel unie.

 

Stopku Velká Británie zřejmě nedá au pair programům. Na ostrovech mají dlouhou tradici a Češky tam mohly vyjíždět i když Česko v unii ještě nebylo.

 

 

Českým studentům, kteří budou chtít na některou z britských univerzit, už nebudou stačit jen znalosti a odhodlání. Budou zřejmě potřebovat i hodně tučné konto. Jako obyvatelé unie teď platí podstatně nižší školné než cizinci ze zemí mimo unii.

 

Jednání o nových poměrech mezi rozvádějícími se manželi teprve odstartují. V zájmu obou je, aby snubní prsteny nezahodili, ale pokusili se je přetavit na slabší kroužky. Na kroužky, které by značily, že manželství sice skončilo, ale přátelství pokračuje.

 

Jizvy zůstanou, o tom nikdo nepochybuje a ponese si je i Česká republika. Důležité ale je, aby to nebyly otevřené rány. Oba manželé se totiž budou i po faktickém rozvodu potřebovat.

TN.cz/vem