Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 9. 4. 2017
odvetný úder

Rusko brání Asada, ale dál se radí s USA. Zažehnává krizi v Sýrii

Raketa tomahawk
Zdroj: Profimedia
Raketový útok amerických Tomahawků na Asadovu základnu v Sýrii po chemickém útoku vládních letounů - zdroj současného napětí

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov měl se svým americkým protějškem Rexem Tillersonem telefonický rozhovor o situaci v Sýrii po pátečním raketovém útoku USA. Navzdory protikladným stanoviskům k útoku se oba ministři dohodli, že budou v diskusích o Sýrii osobně pokračovat. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo zahraničí.

Lavrov podobně jako v pátek ruský zástupce u OSN Vladimir Safronkov řekl, že "útok na zemi, jejíž vláda bojuje s terorismem, pouze hraje do karet extrémistům a vytváří další bezpečnostní hrozby v regionu a ve světě". Rovněž Tillersonovi podle ministerstva řekl, že tvrzení Západu, podle něhož syrská armáda použila v provincii Idlib 4. dubna chemické zbraně, neodpovídá skutečnosti.

 

 

Tillerson by měl dorazit do Moskvy k jednání s ruskými činiteli příští týden, uvedla agentura Reuters. V pátek Tillerson označil reakci Ruska na raketový útok USA proti letecké základně syrského vládnoucího režimu prezidenta Bašára Asada za "zklamání". Dodal ale, že tím není nijak překvapen.

 

O situaci v Sýrii si přečte zde: ANALÝZA: Bude válka s Ruskem? Armády si zatím poměřují svaly

 

Americká armáda vypálila v pátek nad ránem ze dvou lodí ve východním Středomoří 59 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk na leteckou základnu syrské armády nedaleko Homsu, z níž v úterý syrská armáda podle Washingtonu vedla chemický útok na město Chán Šajchún. Americké údery si podle syrských zdrojů vyžádaly 16 obětí, z nichž devět byli civilisté.

 

111

GALERIE: Chemický útok ve městě Khan Sheikhoun v Idlíbu v Sýrii

Zdroj: Twitter, TN.cz

Chemický útok ve městě Khan Sheikhoun v Idlíbu v Sýrii

Hodnocení:

 

Rusko akci hodnotí jako porušení mezinárodního práva, Spojené státy jako oprávněnou a zásadní akci. Na jejich straně je mnoho dalších zemí.

 

Moskva v reakci na útok pozastavila horkou linku s Pentagonem, díky níž se předcházelo leteckým kolizím nad Sýrií. Ministerstvo obrany si předvolalo amerického vojenského atašé.

 

 

tn.cz / ČTK / gar