Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.11. 2015 11:05
první důkazy

VIDEO Z MÍSTA NEŠTĚSTÍ: Tohle neměl nikdo šanci přežít!

Egyptský prezident Abdul Fattah Sísí se s Vladimirem Putinem dohodl na tom, že Egypt ruským expertům dovolí zapojit se do vyšetřování pádu letounu nad Sinajským poloostrovem. Při havárii zemřelo 224 lidí, převážně ruských turistů.

Letadlo s více než 220 lidmi na palubě mělo namířeno do Petrohradu, tam už ale nedorazilo. Stroj se zřítil v centrální části Sinajského poloostrova krátce poté, co vzlétl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch. Na palubě bylo 224 pasažérů, z toho 17 dětí.

 

Po dohodě hlav států Egypta a Ruska, byli na místo povoláni i ruští vyšetřovatelé. Mají pomoci při hledání důkazů a zjistit, co zapříčinilo pád letounu.

 

 

Ruští experti už stihli prohledat kanceláře aerolinek Kogylmania, jejichž letadlo se včera zřítilo s 224 lidmi na palubě. Podle posledních informací tu zabavili blíže nespecifikované dokumenty. Úřady také prověřují vzorky paliva z ruské Samary, kde stroj naposledy tankoval, a začali s výslechem všech pozemních pracovníků společnosti, kteří jakkoli přišli do kontaktu s posádkou letounu.

 

17

GALERIE: Pád ruského letadla v Egyptě

Zdroj: Profimedia

Pád ruského letadla v Egyptě - 4

Hodnocení:

 

Definitivní odpověď na to, proč letadlo havarovalo, ještě vyšetřovatelé nemají. Ačkoli se včera ze zcela nepochopitelných důvodů přihlásilo k tomuto činu i radikální teroristické hnutí Islámský stát, experti se domnívají, že pravou příčinou byla spíše porucha letadla.

 

K tomuto tvrzení se přiklání i manželka kopilota. Ta podle ruské státní televize NTV uvedla, že její muž si před odletem stěžoval na technický stav stroje.

 

 

Ruská federální agentura Rostransnadzor, která funguje jako dozorový dopravní orgán chce nyní blíže prozkoumat, jestli letecká společnost dodržovala všechna letová bezpečnostní pravidla. V minulosti tomu totiž tak nebylo. Při rutinní kontrole loni v březnu kontroloři zjistili určité závady a nesrovnalosti. Aerolinky je ale podle zahraničních zdrojů ve stanoveném termínu napravily.

 

Že by se jednalo o chybu pilota, Kogylmania razantně odmítá. Pitom měl bohaté zkušenosti, nalétal už 12 tisíc hodin.

 

Putin dnešní den vyhlásil jako dnem smutku.
 

lud/ČTK TN.cz