Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 21. 3. 2018
galerie jarní přírůstky

S příchodem jara se v liberecké zoo narodila další mláďata! FOTO

Mláďata v ZOO Liberec
Zdroj: Zoo Liberec

S příchodem jara se liberecká zoologická zahrada raduje z bohaté nadílky nových mláďat. Mezi čerstvé přírůstky se řadí například mláďata antilopy, koně nebo surikaty!

Ačkoliv zima ještě nedala sbohem, a v severočeském Liberci obzvlášť, zvířata již přivádějí na svět první jarní přírůstky. Jak bývá v období předjaří již téměř pravidlem, i letos se liberecká zoo může pochlubit novými potomky vzácných takinů čínských: "Každá ze všech čtyřech chovaných samic přivedla na přelomu února a března na svět jedno mládě a všichni čtyři sourozenci těchto zlatých sudokopytníků jsou od prvních dní k vidění ve svém výběhu," uvedla tisková mluvčí liberecké zoo Barbara Tesařová.

 

V případě malých takinů se jedná o dva samečky a dvě samičky. Od roku 2002 se ošetřovatelům v liberecké zoologické zahradě podařilo odchovat již 39 mláďat. Před šestnácti lety byli takini čínští dovezeni do zoo pod Ještědem přímo z Číny a na dlouhou dobu se jednalo o jediné exempláře tohoto zvířete v Evropě. "I nadále je naše zoo jediným chovatelem takinů čínských na starém kontinentě. Stejný druh lze sice spatřit i v Chomutově a v Berlíně, ale v obou případech jde pouze o zapůjčená zvířata z liberecké zoo," vysvětluje Barbara Tesařová.

 

14

GALERIE: Mláďata v ZOO Liberec

Zdroj: Zoo Liberec

Mláďata v ZOO Liberec - 2

Hodnocení:

 

Kromě malých takinů se Zoo Liberec raduje i z mláděte čtvrté největší antilopy světa - antilopy koňské. Sameček, který přišel na svět v polovině března, už pravidelně následuje matku a ostatní antilopy do venkovního výběhu. Tento druh afrického sudokopytníka, který své druhové jméno dostal díky vzhledu připomínajícímu koně, chová liberecká zoo od roku 1984.

 

Po mláďatech takinů a antilop přišel na řadu i přírůstek koňů domácích, miniappaloos. V úterý 13. března přišla na svět malá samička a dle slov ošetřovatelů zatím zdárně prospívá. Miniappaloosa je plemeno středně velkého poníka, které bylo vyšlechtěno a dovezeno z Nizozemí.

 

 

A nové přírůstky mohou návštěvníci spatřit i ve výběhu surikat, jež patří mezi jedny z nejoblíbenějších zvířat v zoologických zahradách. V polovině února se v Liberci narodila tři mláďata a současnou skupinu tak nyní tvoří celkem sedm členů. S největší pravděpodobností se jejich skupina letos rozšíří i o další potomky, protože se samice surikat rozmnožují i několikrát do roka.

 

"Surikaty se pohybují ve skupinách až 30 jedinců s přísnou sociální strukturou. V čele skupiny stojí dominantní pár, který se zpravidla jako jediný rozmnožuje. Pokud má mláďata jiná než dominantní samice, záleží na rozhodnutí vedoucího páru, jestli zůstanou naživu. Dominantní samice může podřízené samice šikanovat, vyndávat jejich mláďata z nor, popřípadě je i usmrtit. Samice je březí 70-85 dní, poté rodí 1-5 mláďat. Znovu může zabřeznout už 10 dní po porodu. O mláďata se stará celá tlupa, podřízené samice dokonce i kojí a starší mláďata z předchozích vrhů pomáhají nejen s hlídáním, ale i s údržbou nor," dodává zoolog Luboš Melichar.

TN.cz
Reklama