Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.3. 2016 21:48
Šetření policie

Sedm z 31 nakažených nešířilo HIV záměrně. Zbytku stále hrozí vězení

Zdroj: TV Nova

Policisté odložili sedm případů z jednatřiceti, které se týkaly HIV pozitivních mužů. Pražští hygienici na ně koncem ledna podali trestní oznámení - podezírali je, že úmyslně měli nechráněný pohlavní styk s dalšími lidmi. Právě v sedmi případech se ale nepodařilo prokázat, že pohlavní nemoc šířili záměrně. Nad zbylými dvaceti čtyřmi muži se však nadále vznáší hrozba až tříletého vězení.

Zakázali jim nechráněný pohlavní styk, přesto se u 31 HIV pozitivních mužů objevila během roku řada dalších pohlavních chorob. To byl signál, aby hygienici zalarmovali policii a na podezřelé převážně z Prahy podali trestní oznámení.

 

"Nejstarší byl 56letý, byli tam i osmnáctiletí, všichni měli jednu až šest pohlavně přenosných nákaz za období jednoho roku," uvedla Zdeňka Jágrová, vedoucí epidemioložka Pražské hygienické stanice. "Jedná se o skupinu HIV pozitivních pacientů, kteří chodí do našeho AIDS centra v Nemocnici Na Bulovce," potvrdil jeho vedoucí Ladislav Machala.

 

Za úmyslné šíření pohlavně nakažlivé nemoci hrozí mužům až tříleté vězení. Nakazit totiž mohli desítky dalších zdravých lidí. Část podezřelých si už ale může oddychnout. "Z těchto případů policisté sedm odložili a to proto, že zjistili, že se trestný čin nestal. Na dalších případech neustále pracují," potvrdil policejní mluvčí Jan Daněk.

 

 

"Tohle je natolik závažná choroba, je tam v podstatě těžké, těžké ublížení na zdraví v případě nakažení někoho jiného," prohlásil advokát Pavel Rameš. V Česku je aktuálně registrováno přes dva a půl tisíce HIV pozitivních lidí. Podle lékařů jich ale bude mnohonásobně více.

 

Některé odhady hovoří až o pětinásobku! Policisty ale zaměstnává i další podobný případ. Stále pátrají po 48letém Zdeňku Pfeiferovi, který kromě 16 mužů úmyslně nakazil virem HIV i jednoho nezletilého chlapce. Pfeifer se podle všeho ukrývá v Thajsku.
 

TN.cz