Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 1. 2018
Obavy z povodní

Seina se v Paříži vylila z břehů, lodě pod mosty neproplují!

Zdroj: TV Nova

Francii v posledním týdnu zasáhly prudké deště. Řeka Seina se v Paříži vylila z břehů, hladina je už tři metry nad normálním stavem. Meteorologové předpovídají, že stoupne ještě o další metr, kulminovat by měla až v pátek nebo sobotu.

Seina se rozvodnila po vydatných deštích na východě a ve střední Francii. Její hladina v Paříži stoupla na necelých pět metrů, dosáhnout by měla ještě o metr výš. Normální hodnota jsou dva metry, píše portál Le Parisien.

 

Radnice už uzavřela nábřeží i některé železniční stanice v centru města. Úřady také zakázaly říční dopravu, některé lodě už totiž neproplují pod historickými mosty.

 

Meteorologové zvýšili stupeň povodňového nebezpečí na "oranžový", což je druhý nejvyšší. Platí ve 25 regionech po celé zemi - včetně horských oblastí, kde hrozí záplavy kvůli tání sněhu.

 

 

Pařížané se obávají, že přijde "potopa století", před níž meteorologové dlouhodobě varují. Mezi místními panuje strach, že se zopakuje katastrofa z ledna 1910, kdy hladina Seiny po podobném období dešťů stoupla až na 10,5 metru.

 

Naposledy se řeka vylila z břehů loni v červnu, kdy hladina dosáhla šesti metrů. Tehdy vedení muzea Louvre, které stojí nedaleko břehu, nařídilo vyklidit sklepy a uchovat umělecká díla ve vyšších patrech.

epa TN.cz