Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 10. 2017
spor o lithium

Senát vyzval politiky, aby dali přednost zájmům státu

Těžba lithia na Cínovci
Zdroj: Profimedia

Senát ve středu vyzval v souvislosti se spory kolem těžby lithia politiky zejména z hnutí ANO a KSČM, aby nenadřazovali své politické zájmy a způsob vedení volební kampaně nad zájmy Česka.

Usnesení v horní komoře prosadil zhruba po 3,5hodinové diskusi předseda senátorů ODS a zpravodaj Miloš Vystrčil.

 

Senát na jeho návrh také vyzval ministry průmyslu a životního prostředí, aby lépe koordinovali činnost svých ministerstev za účelem co nejvyššího využití nerostného bohatství ve prospěch dotčených území a celé země.

 

Senátoři rovněž požádali vládu, aby změnila nařízení o sazbách úhrad za vytěžené nerosty. Sazba se má vztahovat v souladu s horním zákonem na druhy vydobytého nerostu, a nikoli za čistý kov, jak stojí v poznámce k vládnímu nařízení. S tímto návrhem přišli Jitka Seitlová z klubu KDU-ČSL a Michael Canov (SLK). Tím, že se poplatek odvíjí od získaného čistého kovu, se podle nich stát připravuje o peníze. Podle Canova je takto stanovená cena neuvěřitelně a nehorázně nízká.

 

 

Seitlová uvedla, že stát by dostal za tunu lithia sedm desetin procenta jeho tržní ceny. Varovala, že pokud se bude úhrada odvozovat od ceny čistého kovu, a nikoli nerostu, bude stanovená v rozporu se zákonem.

 

Ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek oživil debatu mimo jiné historickými údaji o tom, že právo přednosti těžby po úspěšném průzkumu existuje v tuzemsku už od roku 1249 a zavedl ho král Václav I. "V zásadě si, milí kolegové, myslím, že lithium potřebujeme. A ten důvod, proč si myslím, že ho potřebujeme, je, že, jak víte, lithium je klíčový prvek v tabletkách určených pro léčení depresí," prohlásil. Když pozoruje debaty, soudí, že právě výroba lithia by podle něj mohla být blahodárná.

 

 

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zdrojů lithia, které se používá k výrobě baterií. Většina je na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese.

 

TN.cz/ ČTK