Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.8. 2017 20:58
veřejná sbírka Zničený svatostánek

Shořelý dřevěný kostel rozebírají, části se možná použijí na nový

Zdroj: TV Nova

Stavbaři začali odklízet trosky vyhořelého kostela Božího Těla v třinecké části Guty. Na rozebírání ohořelých částí dohlížejí odborníci a expert na památkové dřevěné stavby Antonín Závada.

Dělníci musejí kostel rozebírat postupně a s ohořelými částmi zacházet opatrně. A to z toho důvodu, kdyby náhodou některé díly byly znova použitelné pro stavbu nového kostela. Samotné trosky kostela pak budou stavbaři odvážet do hasičské zbrojnice v Třinci, kde budou prozatím uloženy.


Bývalý náměstek ředitele Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm Antonín Závada, který bude dohlížet na stavbu kopie kostela, se rozhodl, že pro jeho obnovu zvolí postup vědecké rekonstrukce. To znamená, že při stavbě chce použít dobové postupy - jako je ruční tesání, kolíkové spoje a další původní technologie.Sbírka na obnovu kostela

Třinecká radnice zároveň vyhlásila sbírku na obnovu kostela. Zřídila k tomu zvláštní bankovní účet číslo 7657654/0300 zřízený u Československé obchodní banky, a. s. (pro platby ze zahraničí IBAN CZ5403000000000007657654, BIC(SWIFT) CEKOCZPP).

 

Kostel by se měl začít stavět příští rok na podzim. Unikátní kostel ze šestnáctého století shořel v noci na druhého srpna. Podle policie ho úmyslně zapálili dva mladíci, kteří chtěli podpálit i další kostel.

pez, Jan Socha TN.cz