Aktualizováno 11.3. 2017 21:02
Sjezd ČSSD

ČSSD schválila dlouhodobý program, tohle plánuje

Zdroj: TV Nova

Druhým dnem pokračoval v sobotu v Brně 39. sjezd České strany sociálně demokratické. Strana si v pátek zvolila vedení, v sobotu následovaly proslovy zahraničních hostů a debata o dlouhodobém programu, z něhož bude vycházet program pro letošní sněmovní volby.

Program druhého dne sjezdu ČSSD začal v 9 hodin. To nejdůležitější, tedy volbu vedení strany, zvládli sociální demokraté už v pátek. Mandát obhájili předseda strany Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda Milan Chovanec i většina místopředsedů.

 

Ve vedení strany zůstali Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová a Jan Hamáček. Na místopředsedu už nekandidovali Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová, které ve funkcích místopředsedů nahradili Jan Birke, volební manažer strany, poslanec a starosta Náchoda, a pražský zastupitel Petr Dolínek, kterého jeho mateřská organizace navrhla místo Arnoštové.

 

Začátek sobotního programu obstarala debata na téma Důvěra a demokracie, kterou moderoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. ČSSD lákala delegáty na "významné hosty".

 

Kromě Zaorálka se panelové diskuze zúčastnili předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, europoslankyně Olga Sehnalová, europoslanec a známý sociolog Jan Keller, filosof a sociolog Václav Bělohradský, který s podporou ČSSD kandidoval na podzim do Senátu.

 

 

V sobotu také přijeli delegáty 39. sjezdu ČSSD pozdravit představitelé evropských sociálně demokratických stran. V Brně vystoupil třeba slovenský premiér Robert Fico. Videozdravici poslal rakouský spolkový kancléř Christian Kern.

 

Sobota se nesla také ve znamení ideové debaty o směřování ČSSD. Delegáti po 11. hodině projednávali a schvalovali dlouhodobý program ČSSD, který bude základem pro volební program, se nímž strana vyrukuje před nadcházejícími parlamentními volbami.

 

Dlouhodobý program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. "A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů," stojí v programu.

 

 

Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent. "Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích, zejména v sociální oblasti a infrastruktuře," uvádí program.
 

Sociální demokraté v programu také odmítají, aby stát privatizoval své důležité podíly ve firmách a zbavoval se státních podniků. "Důsledně pak odmítá také privatizaci veřejnoprávních médií, lesů, stejně jako likvidaci veřejného školství a zdravotnictví," uvádí strana. Stát si má ponechat vlastnictví pošty, železniční dopravy a strategicky podstatné součásti energetické, dopravní a vodní sítě.

 

"Centrální veličinou" pro sociální demokracii má zůstat práce. Dokument přitom konstatuje, že s příchodem digitalizace se její tradiční náplň bude měnit. "Změny budou zřejmě radikální, velmi rychlé a mohou mít své nelidské důsledky, jako tomu bylo v době průmyslové revoluce," stojí v materiálu. Ubývající pracovní pozice v průmyslu a zemědělství by měly nahradit nové v sociální péči a zdravotnictví či ve vzdělávání a kultuře.

 

 

Dokument hovoří i o rozvoji zemědělství a venkova, bezpečnosti, dopravě, obnovitelných zdrojích energie a odpadu, ale také o roli Česka v Evropské unii a ve světě. Celý materiál má být založen na hodnotách sociální demokracie, svobodě a odpovědnosti, rovnosti lidí, solidaritě a sociální spravedlnosti.
 

Program delegáti před polednem schválili. Sjezd skončil ve 13. hodin. Svým závěrečným vystoupením jej završil znovuzvolený předseda strany Bohuslav Sobotka.
 

vbo tn.cz / ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

11.3. | 09:00 lucielucina
10
Jsem zvědavá jak bude vypadat 40. sjezd. To už doufám bude na programu konkurz ...
12.3. | 13:23 satanastatavas
-1
Reypale, ja sleduju ze ty tu siris burzoazni propagandu.Na me otazky schopen ...
12.3. | 19:55 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Opravdu veris ze resenim by bylo 10 000 000 zamestnavatelu? Kapitalistu? No, to byse mi taky libilo! Nech si to patentovat! Tohle opravdu jentak nekoho nenapadne!
12.3. | 19:52 satanastatavas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Reypale! Jakepak spatne skusenosti s Rudochama mas? Co ti delali osklivyho? Nutili te pracovat? To je mi lito..A ty, o kterych pises, kulevalosi, papalasi ze senatu , parlamentu a pod."instituci", ty veris ze to je ta "Pracujici trida"? Jake skusenosti maji soucasni nuzaci s ...
12.3. | 18:51 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jestli v této společnost žije na úkor "normálních zaměstnanců" jsou hlavně posranci,senátoři a řada rádoby lidumilů - socani.Na další diskuzi na toto téma nemám chuť.S rudochama jsem musel vycházet poměrně dlouhou dobu a tím mám neblahé zkušenost.Mimochode, kdo vám brání zaměstnat sám ...
12.3. | 13:29 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Reypale, jak je mozne ze vrstva "Burzoazni spolecnosti", se v Cesku dostala na uroven te Zapadni, nemaji si co zavidet, a naproti tomu prumerny!! vydelek tech, co vytvari skutecne hodnoty v Cesku nedosahuje ani 1000 Eur! Nezda seti ze jedni ziji na ukor tech druhych?Na ukor tech, co nane ...
12.3. | 13:23 satanastatavas
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Reypale, ja sleduju ze ty tu siris burzoazni propagandu.Na me otazky schopen odpovedet nejsi.Ja tve odpovedel.Jiste, prace neni jen manualni, ale abyse nekdo stal miliardarem a druhy maka jako sroub nekde v cizacke montovne nemel ani na svacinu detem do skoly, tak tomu ty rikas "Ruda ...
12.3. | 13:01 truthwillprevail
1
Náhlasit nevhodný komentář
Držko, tobě chybí základní ekonomické vzdělání. Ameriku drží na nohou jenom obrovská místní spotřeba a nízké úspory domácností + velká zadluženost. Bohužel už jsou na konci vlastních sil a pokud se nestane zázrak bude zle.
12.3. | 12:59 truthwillprevail
3
Náhlasit nevhodný komentář
Držko,tak to pouč i Ameriku, tam se taky všechno prožere a nešetří se na horší časy, naopak zadlužují se bez ohledu na růst či pokles. Taky sosanské prožírání? Je kapitalismus držko, nějaké úspory nejsou na místě, musí se utrácet a zadlužovat, to je přece nedílnou součásti kapitalismu.
12.3. | 11:43 reypal
0
Náhlasit nevhodný komentář
Satane,nechci napadat,ale občas podobný názor reaguju - měl jsi se učit,přemýšlet .... .Říkat,že nejvíc peněz mají ti,co nemusí pracovat je jenom rudá propaganda a lidská závist.A na na odboráře se vykašli.Ti dárečci říkalí jenom to,co chcete slyšet.Jenom proto,aby vydrželi. Obzvláště před volbama.
12.3. | 11:33 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Chudaci urcite bohace nevyziraj..To sis snad vsimnul..Nebo chces snad tvrdit ze miliardari ty miliardy ziskali poctivou praci? Pokud ano, jiste znas jejich hodinovy vydelek..Muzes mi ho sdelit? Kolik ma treba takovy Babis na hodinu? Nebo Bakala? Jsou oni ta soucasna "Delnicka trida"?
12.3. | 11:29 satanastatavas
1
Náhlasit nevhodný komentář
Reypale, ano, normalni je pracovat..ALe za mzdu..Normalni neni ze nejvic maji ti , co nedelaji nic..Je treba zmenit zpusob uvazovani..Pokud bude platit i nadale to, co tu tvrdi Marek/Cynda ze clovek ma byt placen zato, do kolika umi pocitat a ne zato co odpracuje tak se nic nezmeni.