Aktualizováno 11.3. 2017 21:02
Sjezd ČSSD

ČSSD schválila dlouhodobý program, tohle plánuje

Zdroj: TV Nova

Druhým dnem pokračoval v sobotu v Brně 39. sjezd České strany sociálně demokratické. Strana si v pátek zvolila vedení, v sobotu následovaly proslovy zahraničních hostů a debata o dlouhodobém programu, z něhož bude vycházet program pro letošní sněmovní volby.

Program druhého dne sjezdu ČSSD začal v 9 hodin. To nejdůležitější, tedy volbu vedení strany, zvládli sociální demokraté už v pátek. Mandát obhájili předseda strany Bohuslav Sobotka, statutární místopředseda Milan Chovanec i většina místopředsedů.

 

Ve vedení strany zůstali Lubomír Zaorálek, Michaela Marksová a Jan Hamáček. Na místopředsedu už nekandidovali Martin Starec a Lenka Teska Arnoštová, které ve funkcích místopředsedů nahradili Jan Birke, volební manažer strany, poslanec a starosta Náchoda, a pražský zastupitel Petr Dolínek, kterého jeho mateřská organizace navrhla místo Arnoštové.

 

Začátek sobotního programu obstarala debata na téma Důvěra a demokracie, kterou moderoval místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. ČSSD lákala delegáty na "významné hosty".

 

Kromě Zaorálka se panelové diskuze zúčastnili předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, europoslankyně Olga Sehnalová, europoslanec a známý sociolog Jan Keller, filosof a sociolog Václav Bělohradský, který s podporou ČSSD kandidoval na podzim do Senátu.

 

 

V sobotu také přijeli delegáty 39. sjezdu ČSSD pozdravit představitelé evropských sociálně demokratických stran. V Brně vystoupil třeba slovenský premiér Robert Fico. Videozdravici poslal rakouský spolkový kancléř Christian Kern.

 

Sobota se nesla také ve znamení ideové debaty o směřování ČSSD. Delegáti po 11. hodině projednávali a schvalovali dlouhodobý program ČSSD, který bude základem pro volební program, se nímž strana vyrukuje před nadcházejícími parlamentními volbami.

 

Dlouhodobý program kritizuje například benevolenci české legislativy k daňovým únikům a možnostem krácení příjmů. "A to nejenom u živnostníků a malých podnikatelů, na které se tak často upozorňuje, ale především u nadnárodních koncernů, kde úniky dosahují závratných objemů," stojí v programu.

 

 

Program upozorňuje na to, že složená daňová kvóta, která vyjadřuje poměr daní a pojistného vůči hrubému domácímu produktu, byla v Česku v roce 2015 zhruba 33 procent, zatímco v Evropské unii je to zhruba 40 procent. "Naše nízká úroveň daňové kvóty podlamuje státní rozpočet a vynucuje si rozsáhlé škrty ve výdajích, zejména v sociální oblasti a infrastruktuře," uvádí program.
 

Sociální demokraté v programu také odmítají, aby stát privatizoval své důležité podíly ve firmách a zbavoval se státních podniků. "Důsledně pak odmítá také privatizaci veřejnoprávních médií, lesů, stejně jako likvidaci veřejného školství a zdravotnictví," uvádí strana. Stát si má ponechat vlastnictví pošty, železniční dopravy a strategicky podstatné součásti energetické, dopravní a vodní sítě.

 

"Centrální veličinou" pro sociální demokracii má zůstat práce. Dokument přitom konstatuje, že s příchodem digitalizace se její tradiční náplň bude měnit. "Změny budou zřejmě radikální, velmi rychlé a mohou mít své nelidské důsledky, jako tomu bylo v době průmyslové revoluce," stojí v materiálu. Ubývající pracovní pozice v průmyslu a zemědělství by měly nahradit nové v sociální péči a zdravotnictví či ve vzdělávání a kultuře.

 

 

Dokument hovoří i o rozvoji zemědělství a venkova, bezpečnosti, dopravě, obnovitelných zdrojích energie a odpadu, ale také o roli Česka v Evropské unii a ve světě. Celý materiál má být založen na hodnotách sociální demokracie, svobodě a odpovědnosti, rovnosti lidí, solidaritě a sociální spravedlnosti.
 

Program delegáti před polednem schválili. Sjezd skončil ve 13. hodin. Svým závěrečným vystoupením jej završil znovuzvolený předseda strany Bohuslav Sobotka.
 

vbo tn.cz / ČTK